Vyšetrovateľ NAKA obvinil Pavla Gašpara, syna bývalého policajného prezidenta. Prokurátor neskôr obvinenia zrušil

Pavol Gašpar.
Zdroj: TASR

Obvinenie považuje za účelové

Syn bývalého policajného prezidenta Pavol Gašpar čelí trestnému stíhaniu v súvislosti s nahrávkami, ktoré vznikli na poľovníckej chate pri Leviciach

„V súvislosti s medializovanou chatou vyšetrovateľ NAKA začal v stredu (9. 2.) trestné stíhanie a vzniesol obvinenie osobe P. G. pre zločin krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy. Vzhľadom na trestné konanie, ktoré je neverejné, nie je možné poskytnúť žiadne bližšie informácie,“ potvrdila pre TV Markíza hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

Gašpar ml. považuje svoje obvinenie v súvislosti s kauzou poľovnícka chata za účelové a nezákonné. Tvrdí, že ide o reakciu na jeho mediálne výstupy. Uviedol to na sociálnej sieti.

Kritizuje, že mu uznesenie doručovali operatívci NAKA v čase, keď bol s rodinou. Podľa neho išlo o operatívcov, ktorých majú preverovať pre podozrenie zo zneužitia právomoci v prípade, kde vystupuje ako poškodený.

„Účelovosť tohto konania podčiarkuje aj fakt, že je postavené na jedinom nezákonnom dôkaze a vyšetrovateľ skutok zámerne nadkvalifikoval,“ uviedol. Je presvedčený, že zákonným spôsobom preukáže svoju nevinu.

To sa mu aj podarilo o dva mesiace neskôr. Podľa portálu Pluska.sk to potvrdil samotný obvinený. Podľa jeho slov dozorový prokurátor rozhodol podľa §194 odsek 1, odsek 2 Trestného poriadku a zrušil jeho obvinenie, nakoľko uznesenie o vznesení obvinenia bolo vydané v rozpore so zákonom a nedôvodne. Taktiež zrušil uznesenie o začatí trestného stíhania pre jeho nezákonnosť a neopodstatnenosť.

Zdroj: aktuality.sk

Vlani v októbri zverejnili médiá prepisy rozhovorov medzi advokátom Pavlom Gašparom a Marekom Parom. Okrem iného hovorili aj o špeciálnom prokurátorovi Danielovi Lipšicovi.

Pavol Gašpar je synom exšéfa polície Tibora Gašpara. Toho v kauze Očistec zastupuje práve Para. Pavol Gašpar je zasa advokátom Norberta Bödöra, ktorého obvinili v kauze Dobytkár.

Gašpar starší je podozrivý z organizovania skupiny policajtov a ľudí z ďalších bezpečnostných zložiek s cieľom ovplyvňovať podľa ich potrieb a cieľov vyšetrovanie a vyberať úplatky. Hlavou skupiny bol údajne práve Norbert Bödör, syn Bödöra staršieho.

Gašpar mladší v rozhovoroch s Parom spomínal aj Daniela Lipšica a neskrýval svoj hnev. „Keď ich odsúdia, tak ja od***em Lipšica. To ti garantujem, mu od***em hlavu,” hovorí Parovi.

Marek Para spomína Lipšica v ďalšej časti nahrávok. „Jedine, že ho zrazíme na priechode aj bez ponožiek,“ vyhlasuje. O Danielovi Lipšicovi hovoril počas stretnutia na tejto chate aj šéf Smeru Robert Fico. Nazval ho smrteľným nepriateľom, keďže im siaha na slobodu a bezpečnosť.

Ohovárali Kaliňáka

Rozhovory spomínaných účastníkov stretnutia spolu s exministrom vnútra za Smer Robertom Kaliňákom nahrala polícia na kamerový systém po schválení súdom. Verejnosť sa o nich po prvý raz dozvedela v pondelok (25. 10.).

Postupne médiá prinášali ďalšie nahrávky či prepisy. Portál Postoj informuje o rozhovore medzi advokátmi Gašparom a Parom aj Bödörom. Hovoria o Kaliňákovi v jeho neprítomnosti.

Bödör starší a Gašpar mladší exministra podozrievajú, že myslí na svoje výlučné záujmy a na stretnutí sa im chcel votrieť do priazne. Opäť padne niekoľko vulgarizmov. Gašpara mladšieho znervóznilo napríklad to, ako Kaliňák povedal, že Tibor Gašpar je preňho „rodina“.

BRATISLAVA/Michal Hečko, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nahrávky

Dôležité udalosti