Firmy budú zamestnancom na obedy prispievať viac. Zvýšenie prichádza po dvoch rokoch

Gastrolístky.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Dôvodom je zdražovanie jedál a pitia.

Firmy budú svojim zamestnancom na obedy prispievať viac. Suma najlacnejších gastrolístkov sa bude zvyšovať. Hore pôjdu aj diéty, ktoré dostávajú zamestnanci za pracovné cesty. Stravné rozmrazí ministerstvo práce po dvoch rokoch prudkého zdražovania.

Zákonník práce prikazuje firmám zabezpečiť stravovanie pre svojich zamestnancov. Buď vo vlastnej jedálni alebo, ak ju nemajú, formou stravných lístkov či najnovšie aj finančným príspevkom. Teraz budú prispievať na obedy viac.

Zdroj: TV Markíza

Zdražovanie totiž zažilo rekordy. Vlani v decembri boli ceny jedál a nápojov o takmer 18 percent vyššie ako začiatkom roka 2019, kedy sa so stravným hýbalo naposledy.

Zvýšiť by sa mala suma, ktorú musí zamestnanec dostať na jedlo, ak ide na služobnú cestu, podľa toho, ako dlho ste boli odcestovaný. Napríklad ak ste na služobnej ceste od 5 do 12 hodín, na stravné dostanete po novom 6 eur, čo je zároveň maximálna suma stravného. Suma najlacnejšieho gastrolístka sa zvýši na 4,50 eur.

Meniť sa bude aj zdaňovanie gastrolístkov a príspevkov na stravovanie. Kým vlani si mohli podnikatelia do výdavkov zahrnúť stravné za každý odpracovaný deň v sume vyše 5 eur, po novom to je bez akéhokoľvek dokladovania oveľa nižšia suma. Príspevky museli zrovnoprávniť. Zmeny musí ešte schváliť parlament, najskôr by sa mohlo stravné zvýšiť od apríla.

Viac sa dozviete v reportáži, ktorú spracovala Andrea Mačošková.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Stravné lístky

Dôležité udalosti