„Zomrel noblesný politik, ale najmä dobrý človek,“ politici spomínajú na exministra Kukana

Diplomat a politik Eduard Kukan.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Jeho kolegovia o ňom hovoria nielen ako o vynikajúcom diplomatovi, ale aj skvelom človeku.

Zomrel noblesný politik, ale najmä dobrý človek. V súvislosti s úmrtím Eduarda Kukana to uviedol bývalý predseda vlády Mikuláš Dzurinda.

Kukana označil za diplomata-elegána. „Zaslúžil sa o renesanciu Slovenska a jeho vstup do Európskej únie a NATO. Zdieľam bolesť manželky Zdenky a všetkých blízkych,“ uviedol Dzurinda, v ktorého vláde bol Kukan ministrom zahraničných vecí a boli aj členmi v strane SDKÚ-DS.

Prezidentka: Odišiel skvelý diplomat, ktorý sa nezľakol "mečiarizmu"

Eduard Kukan vždy dôstojne reprezentoval Slovensko a bol najvýraznejšou tvárou našej diplomacie. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová na sociálnej sieti.

Kukan mal po 90. rokoch veľký podiel na nasmerovaní Slovenska na cestu zmeny a reforiem, poznamenala hlava štátu. Odišiel podľa nej skvelý diplomat, ktorý sa nezľakol "mečiarizmu".

„Práve vďaka odhodlaniu Eduarda Kukana sa podarilo Slovensko ukotviť v Európskej únii, v Severoatlantickej aliancii, ale aj v ďalších medzinárodných štruktúrach, ktoré sú dôležité pre naše ďalšie napredovanie a prosperitu,“ skonštatovala Čaputová. Dodala, že Kukan vždy konal s rozvahou, pokojom a gráciou jemu vlastnou.

Bol to diplomat vysokých kvalít, zosobňoval slušnosť i rozhľad. Na sociálnej sieti si ho pripomenul súčasný premiér Eduard Heger (OĽANO). Poukázal, že Kukan sa zaslúžil o vstup Slovenska do Európskej únie a NATO.

„Obzvlášť v dnešných dňoch sa javí, že jeho úsilie nebolo márne a prispelo k správnemu smerovaniu Slovenska,“ uviedol predseda vlády.

Bol vždy usmiaty a dobre naladený. Uviedol šéf slovenského rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS).

„Nemôžem tomu uveriť. Ešte minulý týždeň sme sa náhodou stretli v meste. Edo bol, ako vždy, usmiaty a dobre naladený. A dnes dlhoročný minister zahraničných vecí, diplomat a poslanec nášho aj Európskeho parlamentu Eduard Kukan už nie je medzi nami,“ povedal Korčok. Rodine a manželke zosnulého vyjadril úprimnú sústrasť.

Eduard Kukan bol nielen vynikajúci diplomat a politik európskeho formátu, ale aj skvelý človek. Povedal to bývalý minister financií Ivan Mikloš, ktorý s Kukanom bol súčasťou vlády Mikuláša Dzurindu a boli členmi v strane SDKÚ-DS.

Bol to rozvážny človek. Práve v tejto hektickej dobe bude chýbať, zaspomínal si na diplomata Kukana bývalý podpredseda Národnej rady SR Béla Bugár.

Ministri o zosnulom E. Kukanovi

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) hovorí o Kukanovi ako o osobnosti, ktorá zastávala demokratické hodnoty Slovenska a ktorej okrem iného krajina vďačí za prijatie do Európskej únie a NATO.

Posledný rok je podľa šéfa rezortu školstva Branislava Gröhlinga (SaS) poznačený odchodmi významných osobností slovenského politického a spoločenského života. „Asi málokto bol na Slovensku známejšou osobnosťou v oblasti diplomacie a zaslúžil sa o jej rozvoj tak ako on,“ uviedol v súvislosti s úmrtím Kukana na sociálnej sieti. Dodal, že Kukan ostáva osobnosťou, ktorá sa zapísala do slovenských dejín a významne ovplyvnila chod a rozvoj Slovenska.

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) poďakoval Kukanovi za spoločné chvíle strávené v europarlamente. „Odpočívajte v pokoji, pán Eduard Kukan,“ napísal.

Vicepremiérka a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí) skonštatovala, že Slovensko prišlo o veľkého človeka, rozhľadeného politika a vysoko profesionálneho diplomata. „Bol to práve Eduard Kukan, ktorý na poste ministra zahraničných vecí dotiahol do úspešného konca ťažké rokovania o vstupe Slovenska do EÚ a NATO. Týmto sa navždy zapísal do slovenskej histórie,“ poznamenala.

Koalícia spomína na Kukana ako na dobrého človeka, diplomata i politika

Koaliční poslanci spomínajú na zosnulého Eduarda Kukana ako na odborníka a dobrého diplomata, ale aj ako na výborného politika a dobrého človeka. Podpredseda Národnej rady (NR) SR Gábor Grendel (OĽANO) pripomenul, že Kukan sa zaslúžil aj o vstup Slovenska do Európskej únie a NATO.

„Odišiel najsympatickejší minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Zaslúžil sa o náš vstup do EÚ a NATO. A takmer sa stal prezidentom, čo by mnohé veci zmenilo. Česť jeho pamiatke,“ uviedol Grendel.

Šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) označila Kukana za jedného z tých lepších politikov, ktorých Slovensko malo. „Správa o jeho úmrtí ma nesmierne mrzí. Odpočívajte v pokoji, pán Kukan. Ďakujem za všetko, čo ste pre Slovenskú republiku spravil,“ dodala Bittó Cigániková.

„Kukan sa ako diplomat pričinil o to, aby malo Slovensko v zahraničí dobré meno a bolo vnímané ako spoľahlivý partner,“ doplnil podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Dodal, že Kukan svoju odbornosť a profesionalitu priniesol aj do politiky a akadémie.

Kondolovala šéfka europarlamentu aj europoslanci

„Som hlboko zarmútená zo smrti Eduarda Kukana, môjho kolegu a priateľa. Vaša angažovanosť bola príkladná a vaša múdrosť bola inšpirujúca,“ uviedla na sociálnej sieti predsedníčka EP Roberta Metsolová, ktorá poslednú vetu príspevku napísala v slovenčine. „Odpočívajte v pokoji, pán Kukan,“ dodala Metsolová.

Na úmrtie Eduarda Kukana reagovali prostredníctvom sociálnych sietí aj slovenskí europoslanci. Vladimír Bilčík uviedol, že s ním bol pred dvoma týždňami na europarlamentnej misii v Belehrade. Dodal, že s ním niekoľko rokov úzko spolupracoval na podpore demokracie a medzistraníckom dialógu v Srbsku.

„Odišiel múdry, rozvážny a vždy usmiaty elegán. Človek a politik, s ktorým sa skvele rozprávalo a ktorý mi vždy ochotne a s nadhľadom poradil. Pracoval na tom, čomu veril, až do konca,“ uviedol na sociálnej sieti Bilčík.

Lucia Ďuriš Nicholsonová na sociálnej sieti napísala, že "zomrel pán politik", a podobne ako ostatní, aj ona vyjadrila úprimnú sústrasť rodine.

„S vďakou môžeme spomínať na prodemokratické smerovanie krajiny Eduarda Kukana a jeho dôstojnú reprezentáciu Slovenska v zahraničí aj v Európskom parlamente,“ napísal slovenský europoslanec Martin Hojsík.

Poslankyňa EP Miriam Lexmann na sociálnej sieti pripomenula, že Kukan zohral dôležitú úlohu pri vstupe Slovenska do Európskej únie. „Vďaka za Vašu špičkovú diplomatickú službu,“ napísala Lexmann.

„Nebol to len diplomat s obrovským rešpektom v celom svete a politik, ktorý sa výrazne zasadil o to, že sme dnes členom EÚ a NATO. Všetku jeho profesionalitu podčiarkovala ľudskosť, slušnosť a živý záujem o človeka a dianie okolo. Je mi ľúto, že odišiel, z jeho skúseností mohla slovenská diplomacia ešte dlho čerpať,“ uviedol Michal Šimečka, ktorý je jedným zo 14 podpredsedov Európskeho parlamentu (EP).

„Eduard Kukan bol elegán, rovný chlap a dobrý kamarát, s ktorým som dlho spolupracoval. Na jeho rady a na naše rozhovory nikdy nezabudnem. Dnes v modlitbe myslím na neho aj na jeho rodinu,“ uviedol europoslanec Ivan Štefanec.

„Eduard Kukan pomohol zaradiť Slovensko medzi demokratické krajiny Európy, skvele ho reprezentoval a popri všetkom vždy vystupoval slušne a s úctou voči mandátu, ktorý od ľudí dostal,“ uviedol poslanec EP Michal Wiezik.

Bývalý minister zahraničných vecí, poslanec národnej rady a Európskeho parlamentu Eduard Kukan zomrel v stredu (9. 2.) vo veku 82 rokov.

V reportáži Adela Ghannama si pozrite, ako si na neho spomínajú bývalí kolegovia z vlády.BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Edurd kukan

Dôležité udalosti