Poslanci SaS držali ukrajinskú vlajku naopak. Cigániková priznala, že je to „trapas ako Brno“

Potýčka v NR SR.
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Poslanec dodáva, že otočená vlajka znamená aj to, že krajina je v ohrození.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) sa ospravedlnila za to, že počas rozpravy o obrannej dohode s USA držala ukrajinskú vlajku naopak a pripúšťa, že to bola hanba.

„Trapas. Tak mi treba. Stalo sa. Keď sme to chceli otočiť, už ukázali svoje kvality Kotlebovci. Trapas ako Brno,“ skonštatovala situáciu Bittó Cigániková. Poslanec Miroslav Žiak vysvetlil, že v tej rýchlosti si nevšimol, že vlajka je otočená. Dodal, že otočená vlajka znamená, že krajina je v ohrození a to na Ukrajinu aktuálne sedí.

Saskári držali vlajku pred rečníckym pultom, za ktorým stáli so slovenskou vlajkou poslanci ĽSNS Andrej Medvecký a Peter Krupa. Medvecký zároveň oblial vodou Žiaka a tým aj ukrajinskú vlajku, ktorú im nakoniec strhol iný poslanec kotlebovcov.

Na tento incident reagovalo aj ukrajinské veľvyslanectvo, ktoré žiadalo ospravedlnenie.

„Ivan Korčok dnes v Kyjeve potvrdil pevnú a neochvejnú pozíciu Slovenska pri podpore Ukrajiny! Máme podporu aj v NR SR! Nesprávne zaobchádzanie s vlajkou Ukrajiny poslancami Marekom Kotlebom a Andrejom Medveckým nemôže otriasť vzťahmi. Odsudzujeme to a žiadame o ospravedlnenie!“ napísalo veľvyslanectvo Ukrajiny.

Poslanec Medvecký zverejnil svoje ospravedlnenie na sociálnej sieti. Napísal, že Ukrajincov si ako našich slovanských bratov veľmi váži.

„Ak sa niektorých Ukrajincov dotkol môj výstup v NR SR, keď som oblial vodou poslanca Žiaka a zároveň aj Ukrajinskú vlajku, teda zrejme Ukrajinskú, keďže vládni poslanci za SaS Žiak a Cigániková túto vlajku držali naopak, tak sa ospravedlňujem. Nebolo v mojom záujme nikoho urážať, alebo dehonestovať. Považujem síce za neprípustné, aby sa niekto snažil prekrývať vlajku Slovenskej republiky a to priamo v pléne Národnej rady Slovenskej republiky, priznávam, že oblievanie vlajky cudzieho štátu nebolo vhodné,“ napísal Medvecký a dodal, že jeho ospravedlnenie patrí všetkým slušným Ukrajincom a nie „americkým kolaborantom, ktorí si nezaslúžia ani štipku úcty.“

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti