Nekonečné tendre: Na Orave hľadajú zhotoviteľa päťkilometrového úseku cesty už vyše 20 rokov

MHD v Prešove.
Zdroj: presov.sk

Podávanie námietok k tendrom bude mať nové pravidlá, ktoré obce a mestá podporujú.

Rekord v dĺžke verejného obstarávania sťažuje život ľuďom na Orave. Súťaž na zhotoviteľa päťkilometrového úseku cesty trvá už vyše 20 rokov.

S dĺžkou tendrov sa boria viaceré slovenské samosprávy. Naťahovanie času ich pripravuje o peniaze, aj preto budú súťaže podliehať novým pravidlám.

Problémom pre samosprávy boli napr. aj súťaže na autobusových dopravcov. Pre obštrukčné námietky musel štát sedemnásťkrát predlžovať lehotu na predloženie ponúk na dodávku evidenčných čísel na autá.

Podobných príkladov evidujú slovenské samosprávy veľa. Sťažujú sa najmä na podávanie námietok. Tie často nechránia práva oboch strán, ale majú za cieľ predlžiť a zmariť súťaž. Koncom marca začne platiť novela zákona, ktorá má verejné súťaženie výrazne zrýchliť.

Za neoprávnené námietky bude musieť podnikateľ zaplatiť trovy konania a prepadne mu celá kaucia. Zároveň pri týchto súťažiach budú ich správnosť garantovať odborníci. Ďalšou zmenou vo verejnom obstarávaní bude, že ak niekto napadne jej jednu časť, ostatne časti môžu pokračovať a nebudú zablokované.

Tému spracovala Martina Kašiarová.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.