Slovenské elektrárne reagujú na novú daň, vyhrážajú sa prepúšťaním a bankrotom

Mochovce.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Keď sa nepodarí spustiť a dostavať Mochovce, účty za elektrinu pôjdu hore.

Štát zavádza novú daň. Do hľadáčika si zobral Slovenské elektrárne. V čase, keď ľuďom rastú účty za energie, chce zvýšiť svoj podiel na ich nadmernom zisku z jadra. Slovenské elektrárne sa vyhrážajú prepúšťaním a bankrotom.

Štát plánuje vybrať ešte tento rok z elektrární 50 miliónov. Budúci rok bude príjem do štátnej kasy ešte dramaticky vyšší. Odhady hovoria o vyše 300 miliónoch.

Princíp dane je založený na rozdiele medzi burzovými cenami a reálnymi nákladmi elektrární. Štát si chce zobrať 50 percent z toho, čo už považuje za nadmerný zisk. Naši výrobcovia na ňom nemajú žiadnu zásluhu, vznikol raketovým rastom cien na globálnych trhoch.

Nadšenie ministrov hospodárstva a financií však schladila reakcia elektrární. Hrozia bankrotom do niekoľkých týždňov, skôr ako vôbec stihnú spustiť tretí blok Mochoviec.

Správa o zdanení prišla elektrárňam v čase, keď splácajú astronomický dlh. Dostavba Mochoviec firmu stále vyše 3,5 miliardy eur. Zadlžené elektrárne sú odkázané na úvery bánk.

Elektrárne hrozia čiernou prognózou zdražovania. Keď sa nepodarí spustiť a dostavať Mochovce, tak účty za elektrinu pôjdu firmám a ľuďom hore. Analytik vplyv zdanenia na platby odberateľov vidí inak.

Tému spracoval Marek Gudiak.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Slovenské elektrárne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.