Koniec lacných hypoték: Slovákom môžu mesačné splátky stúpnuť o desiatky eur (modelový príklad)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Michal Svítok

V čase fixácie však banka nemôže zmeniť úrokovú sadzbu.

Éra lacných hypoték sa končí. Do niekoľkých týždňov, možno mesiacov, sa úrokové sadzby pohnú smerom nahor. Spočiatku bude tento posun minimálny, postupom času sa však úroky môžu vyšplhať až na úroveň dvoch percent. Pre bežného človeka to bude znamenať zdraženie mesačnej splátky o desiatky eur.

Keď si ľudia v posledných rokoch vyberali hypotéku, tak sa pri úroku dostali zväčša pod jedno percento. Neuvažovali ani nad dlhou fixáciou, keďže banky ponúkali permanentne veľmi výhodné podmienky. Karta sa postupne začína obracať.

„Hoci ECB (Európska centrálna banka, pozn. red.) zvýšenie ešte neohlásila (očakáva sa koncom tohto roka alebo začiatkom roka 2023), k zmene úrokových sadzieb na hypotékach určite čoskoro príde,“ uviedol makroanalytik VÚB banky Zdenko Štefanides.

Zároveň dodal, že k zvýšeniu úrokových sadzieb na hypotékach príde možno už o niekoľko týždňov.

Aj hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne predpokladá, že ECB príde so zvyšovaním úrokov už tento rok. Ďalšia vlna zdražovania by mala zasa prísť začiatkom budúceho roka.

„Cena peňazí na trhu už postupne stúpa a túto situáciu budú musieť skôr či neskôr zohľadniť v sadzbách pre klientov aj komerčné banky,“ vysvetlila Mária Valachyová.

Úrokové sadzby sa môžu vyšvihnúť až cez dve percentá

Otázkou je, ako veľmi sa to prejaví na slovenskom trhu.

„Tlak na rast sadzieb na hypotékach tu teda bude, na druhej strane, na slovenskom bankovom trhu je relatívne silná konkurencia, preto aj ceny hypoték patria medzi najnižšie v EÚ. Sadzby teda možno vzrastú, priestor na rast marží bude pre konkurenciu obmedzený,“ odhadol ekonomický analytik Tatra banky Tibor Lörincz.

Analytik následne poukázal aj na strop, kam by sa mohli úrokové sadzby vyšplhať.

„Nevieme si momentálne predstaviť, že by sadzby na hypotékach stúpli nad 2,5 % do dvoch rokov,“ dodal Lörincz.

Takéto zmeny by sa výraznejšie dotkli aj peňaženiek Slovákov. Ukážeme si to na modelovom príklade. Ak dnes máte hypotéku 100-tisíc eur s dobou splácania 25 rokov a úrokovou sadzbou 1 percento, tak výška splátky je na úrovni 376 eur.

V prípade, ak by sa úroková sadzba zvýšila na 1,5 percenta, tak sa mesačná splátka zvýši o 23 eur. Ak na 2 percentá, tak už ide o navýšenie o 47 eur.

Pri výške sadzby je dôležitá fixácia

V čase fixácie vám však banka nemôže zmeniť úrokovú sadzbu.

„Zmena vo výške splátky nastane až po skončení súčasnej fixácie. Teda aj keby sa dnes zmenili sadzby o 0,5 percenta alebo 1 percento, na splátku to nebude mať vplyv. Ak sa fixácia skončí o niekoľko rokov, dôležité bude, aké sadzby budú v danom čase. Tie môžu byť aj ako tie súčasné alebo násobne vyššie,“ upozornil analytik Pavel Škriniar

V susednom Česku už niekoľko mesiacov stúpajú úrokové sadzby, ktoré skokovo vyrástli až k 4 percentám. Všetci oslovení analytici sú však presvedčení, že u nás určite k takémuto prudkému nárastu nepríde. Skôr treba rátať s plazivým navyšovaním.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti