O previerku Daniela Lipšica sa zaujíma polícia. Vyšetrujú spôsob, akým sa k nej dostal

Špeciálny prokurátor SR Daniel Lipšic.
Zdroj: TASR

Trestné oznámenie pôvodne vyšetrovateľ odmietol, no po zásahu bratislavskej krajskej prokurátorky musel teraz začať trestné stíhanie.

O bezpečnostnú previerku Daniela Lipšica sa zaujíma polícia. Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre možné zneužitie právomoci zo strany vedúceho pracovníka v rezorte práce. Na tom mal v roku 2020 pôsobiť Daniel Lipšic ako poradca. Robert Fico, ktorý podával vo veci trestné oznámenie tvrdí, že bol Lipšic na ministerstve len preto, aby dostal previerku. Bez nej by sa nemohol uchádzať o funkciu špeciálneho prokurátora.

Predseda Smeru minulý rok s trestným oznámením neuspel. Pôvodne ho vyšetrovateľ odmietol, no po zásahu bratislavskej krajskej prokurátorky musel teraz začať trestné stíhanie.

„V súvislosti s vami uvedeným prípadom je zo strany vyšetrovateľa bratislavskej krajskej kriminálky vedené trestné stíhanie vo veci trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ uviedol hovorca bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Po zásahu prokuratúry tak vyšetrovateľ preveruje podozrenie z trestného činu u vedúceho pracovníka na ministerstve práce. V zákone o ochrane utajovaných skutočností medzi funkciami, ktoré majú oprávnenie oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami, sa funkcia poradcu nenachádza.

Inými slovami, nemohol podľa polície pracovník ministerstva pre funkciu poradcu vôbec bezpečnostnú previerku žiadať. Okrem toho nemal Daniel Lipšic podpísanú s ministerstvom žiadnu zmluvu. Ministerstvo však naďalej trvá, že postupovalo správne.

„Minister Krajniak považuje trestné oznámenie JUDr. Fica za politicky motivované. V danej veci vypovedal v lete minulého roku a zodpovedal všetky otázky, ktoré mu boli položené. V prípade, ak bude od neho alebo od ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyžadovaná ďalšia súčinnosť, tak ju samozrejme poskytne,“ reagovala hovorkyňa ministerstva Eva Rovenská.

Celá situácia pritom vznikla vďaka diere v zákone o prokuratúre. Ten bol zmenený tak, aby sa o funkciu špeciálneho prokurátora mohol uchádzať aj neprokurátor. Civilná osoba si ale nemôže o previerku požiadať sama.

Podľa našich informácii nie je aktuálne nikto obvinený. Polícia vedie zatiaľ trestné stíhanie vo veci.

Viac sa v tejto téme venuje v reportáži Adel Ghannam:

 

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti