Podozrivá zákazka na čistenie kanálov: Tento „biznis“ sa spomína v kauze Dobytkár

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Zmluvy majú byť predražené.

Štát chystá veľké čistenie kanálov. Zákazka za 30 miliónov však vyvoláva pochybnosti. Už pilotné čistenie spustilo vlnu ostrej kritiky.

Štátne firma je obviňovaná z podpisovania predražených zmlúv. Šéf agrorezortu Samuel Vlčan pritom sám nevie, čo o eurofondovej zákazke povedal.

Stroje vyšli do polí prekvapivo v sviatočnom období, na prelome rokov. Bagre, lesné frézy a nákladiaky sa uprostred zimy pustili do čistenia odvodňovacích kanálov. Štátny podnik Hydromeliorácie takto na skúšku vyčistil najskôr len niekoľko kilometrov. Na zmluvy, ktoré podpísali, sa odvtedy zosypala kritika.

Štát pritom pripravuje čistenie kanálov vo veľkom. Z eurofondov na to vyčlenil 30 miliónov. Z bruselského balíka sa ešte neminul ani cent a už sa ukazuje, že pre vybrané firmy to môže byť biznis desaťročia.

Teraz už ale minister otočil a ponúkol iné vysvetlenie, prečo 30-miliónovú zákazku stále nepodpísal. Chce mať istotu, že podozrivé zmluvy sa už nezopakujú.

Okolo veľkej zákazky na takmer 300-kilometrovú sieť kanálov je stále veľa nejasností. Práve tento biznis sa pritom spomína v kauze Dobytkár

Vo svojej výpovedi o ňom hovorí niekdajší vysoký ministerský úradník a dnes kajúcnik Marek Kodada.

Do súťaže sa zapojilo spolu osem firiem. Ministerstvo nám stále neodpovedalo, aké cenové ponuky prišli od jednotlivých uchádzačov.

Viac v reportáži Mareka Gudiaka:

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.