Vizionári v zdravotníctve: Situácia je vážna, pre pandémiu neodhalili milión prípadov rakoviny

Diskusia Vizionári v zdravotníctve.

Na Slovensku chodí na skríning len päť percent ľudí.

Po pandémii covidu nás čaká pandémia rakoviny. V celej Európe podľa odhadov neurobili asi 100 miliónov skríningov na včasné odhalenie onkologických ochorení. Na Slovensku sú čísla tiež zlé. Najväčšia zdravotná poisťovňa hovorí o katastrofálnej odozve.

„Aj keď sme poslali pol milióna pozvánok na skríning rakoviny prsníka, krčka maternice a hrubého čreva, tak odozva nie je ani päť percent,“ skonštatovala v diskusii Vizionári Beáta Havelková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Z toho mála počtu pacientov, ktorí chodia na skríningy bolo napríklad o 20 percent menej na mamografii. Bojím sa jednej veci - čo uvidíme za rok, za dva,“ doplnil prednosta onkologickej kliniky trnavskej fakultnej nemocnice Marián Streško.

Prsník, pľúca a hrubé črevo

Úmrtnosť na rakovinu je na Slovensku jedna z najvyšších a európsky priemer presahuje o viac ako 20 percent. Najčastejšie Slovákom diagnostikujú rakovinu prsníka, pľúc a hrubého čreva. S karcinómom prsníka bojovala aj Lívia (34), ktorá sa začala liečiť počas prvej vlny pandémie. „K výsledkom som sa dostala po dvoch mesiacoch s tým, že ma doktor zavolal do nemocnice. Mal predikciu, že ide o veľmi náročný tip nádoru, že budem potrebovať okamžitú operáciu. V tom čase sa neoperovalo. Možno som mala šťastie v nešťastí, že doktor rýchlo reagoval a termín zabezpečil,“ povedala pani Lívia, ktorá absolvovala aj chemoterapiu, rádioterapiu a stále užíva hormonálnu liečbu. O svojom ochorení  a význame prevencie otvorene hovorí na sociálnych sieťach.

Chýbajú moderné lieky

Problém nie je len prevencia, ale aj nedostatok modernej medicíny. „Od roku 2011 je u nás hradených zo zdravotného poistenia len 31 z 95 onkologických liekov schválených Európskou liekovou agentúrou,“ upozornila v diskusii moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová.

Štát sľubuje problém riešiť novelou zákona. „Tá situácia je známa roky a postupne sa nám zastavuje prílev inovatívných látok do systému. My sme sa spolu s pacientmi, poisťovňami a odbornými spoločnosťami snažili nájsť spôsob, ako to rýchlo zvrátiť,“ vysvetlil štátny tajomník ministerstva zdravotníctva prof. Róbert Babeľa.

Podľa pacientskych organizácii je ale dôležité, aby sa nezačalo politikárčiť. „Viackrát sme sa snažili vyriešiť zákon 363 a vždy to skončilo fiaskom. Na konci dňa sa snaha presekne podľa preferencií politických strán,“ obáva sa Miroslava Fövényeš z OZ Lymfoma a Leukémia Slovensko.

Podľa klinickej onkologičky Lucie Denkovej je budúcnosť liečby aj v génovej, personalizovanej terapii, kde sa využívajú lieky, ktoré fungujú na konkrétnu mutáciu.

Diskusiu uzatvorila Lívia, ktorá ľudí vyzvala, aby nezanedbali prevenciu: „Pol hodinu strávi človek hocakým spôsobom, čiže je to to najmenej, čo môže urobiť.“ 

Odborníkov ste sa mohli pýtať aj vy prostredníctvom aplikácie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.