Predaj potravín ako v 90. rokoch. Čo vieme o ruskom reťazci, ktorý chce prísť na Slovensko?

Nakupovanie (ilustračná snímka)
Nakupovanie (ilustračná snímka) Zdroj: TASR/František Iván

Na budúci rok plánuje otvoriť tri až päť predajní.  

Na Slovensko zavíta nový obchodný reťazec. Nečakane nepríde zo západu, ale z východu, konkrétne z Ruska. Svojich zákazníkov láka na lacné potraviny, jeho predajne však viac pripomínajú sklad ako bežné obchodné prevádzky. Analytik hovorí o návrate do 90. rokov.

Ruský obchodný reťazec Mere zacielil na slovenských zákazníkov. Podľa našich informácií na budúci rok plánuje otvoriť tri až päť predajní. To, v ktorých mestách to bude, vedenie ešte nerozhodlo. Zrejme si to namieri do menej rozvinutých regiónov.

„Predpokladám, že budú opakovať rovnaký model, aký aplikujú v Česku. To znamená, že pôjdu do chudobnejších okresov, kde si situácia vyžaduje, aby si ľudia kupovali čo najlacnejšie potraviny,“ uviedol analytik obchodu Ľubomír Drahovský.

Predaj ako v 90. rokoch

Cieľom obchodného reťazca je prilákať zákazníkov nízkymi cenami a ak chcú, kúpiť si môžu aj celé palety tovaru. Obmedzenia na zakúpené množstvá nebudú existovať.

„Mere konkuruje predovšetkým nízkou cenou, preto musí čo najviac tlačiť náklady dole. Preto tovary predáva z paliet a predajne sú z hľadiska dizajnu veľmi skromné,“ ozrejmil analytik Boris Tomčiak.  

„Táto filozofia síce ťaží z lacných potravín, ale vracia nám obchod do 90. rokov. Nechcem povedať, že to nespestrí trh, ale kvalitu nového moderného obchodu to neprinesie,“ doplnil Drahovský.

Prečítajte si tiež:

Pri nízke ceny obchod neponúka žiadne akcie ani zľavy, ako je zvykom u konkurencie.

„Naše ceny sa pohybujú v nízkom a strednom segmente, prémiový u nás nenájdete. Sme schopní predávať aj výrobky s blížiacim sa dátumom minimálnej trvanlivosti, čomu zodpovedá aj jeho cena,“ vysvetlila manažérka nákupu Natalia Sinkina.

S trhom nezatrasie, môže mať problém s hygienikmi

Aj keď ide o odlišný model predaju, ako sme na Slovensku zvyknutí, odborníci sa zhodujú, že nový reťazec výrazne trhom nezatrasie.

„Zatriasť konkurenciou na Slovensku v žiadnom prípade nemôže, pretože Slováci sú už zvyknutí na podstatne vyššiu kvalitu maloobchodnej siete,“ myslí si Drahovský.

„Určite si i na Slovensku nájde svoj segment klientov. Celým maloobchodným trhom ale nezatrasie. I zabehnuté veľké reťazce dokážu pomocou akcií výrazne stlačiť ceny tovarov dole a zároveň majú širšiu ponuku produktov,“ pridal sa Tomčiak.

Pre porovnanie, Billa, Tesco či Lidl majú u nás momentálne otvorených po viac ako 150 predajní, Kaufland viac ako 70 prevádzok, slovenské Terno a Kraj 140 obchodov a Coop Jednota prevádzkuje viac ako 2000 supermarketov a potravín.

Otázkou je, ako chcú Rusi pri nízkych cenách a paletovom predaji potravín dodržiavať prísne hygienické normy.

„Nemám predstavu, že by niekto, kto predáva potraviny z palety, ktorá leží na podlahe, dokázal dodržiavať tak prísne normy. V tomto vidím problém a o to viac by sa na to mala pozrieť štátna kontrola,“ uzavrel Drahovský.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti