Konvoj americkej armády vstúpil na územie Slovenska, na hraniciach ho čakala skupina protestujúcich ľudí

Konvoj americkej armády vstúpil na územie Slovenska, na hraniciach ho čakala skupina protestujúcich ľudí
Zdroj: TV Markíza

Ministerstvo obrany ubezpečuje, že cvičenie nepatrí do série opatrení reagujúcich na aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Ukrajine.

Americkí vojaci v stredu večer prekročili česko-slovenské hranice. Dôvodom je medzinárodné vojenské cvičenie Saber Strike 2022. Na územie Slovenska sa prvá časť konvoja armády USA dostala krátko po 22.00 hod cez hraničný priechod Lanžhot - Brodské. Vojenská kolóna pokračovala v ceste po diaľnici D2 v smere na Malacky, potom zišla z diaľnice v smere Pernek až na leteckú základňu Malacky-Kuchyňa. Tam zrejme chcú načerpať sily pred ďalším presunom.

Pre eliminovanie rizika vzniku kolíznych situácií je presun plánovaný v časoch, keď je intenzita cestnej premávky najnižšia. Polícia však vodičov upozorňuje tiež, aby počítali s určitými dopravnými obmedzeniami. „Ak sa v cestnej premávke stretneme s takouto kolónou, buďte disciplinovaní a ohľaduplní, nepredchádzajte ju, ani sa do nej nezaraďujte. Sledujte situáciu a na jazdu sa sústreďte," vyzýva polícia.

Na hraničnom priechode Brodské čakala na americký konvoj skupina ľudí, ktorí protestovali proti prítomnosti vojakov USA na území Slovenska. Držali transparenty s nápismi ako „Yankee go home!“ a podobne.

​Cvičenie Saber Strike 2022

Cvičenie Saber Strike sa v SR uskutoční v marci. Jeho súčasťou bude celkovo 3000 vojakov s približne 1000 kusmi techniky. Cieľom je preveriť spoločnú pripravenosť na rýchle a efektívne presuny spojeneckých jednotiek v zimných podmienkach, vedenie obranných operácií a ich komplexnú logistickú podporu. 

Cvičenie sa bude konať v priestoroch Centra výcviku Lešť, posádkového cvičiska Levice a letiska Sliač. Zahraniční vojaci i technika po ukončení cvičenia opustia územie SR. Cvičenie je plánované okrem Slovenska v Nemecku, Poľsku, Českej republike a v pobaltských krajinách. Organizuje sa pravidelne každé dva roky a je pevnou súčasťou spojeneckých výcvikových aktivít. Ministerstvo obrany na svojom webe ubezpečuje, že nepatrí do série opatrení reagujúcich na aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Ukrajine.

 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti