Chaos v liekoch zadarmo pre deti a dôchodcov. Takto sa podľa odborníčky vyhnete poplatkom

Zmena je podľa nej pre niektoré skupiny obyvateľov dokonca zásadná.

Pacienti očakávali, že po avizovanej zmene zákona už za niektoré lieky platiť nebudú a ušetria. Realita je však iná. Zmenu zákona sprevádza chaos. Ľudia sa sťažujú, že v lekárňach stále nechávajú veľa peňazí.  

„Zákon už platí. Hovoríme o vracaní doplatkov určitým skupinám pacientov. Od 1.4.2021 sa vracajú doplatky deťom do 6 rokov, kde je možné dosiahnuť až nulový doplatok. A teraz od 1.1.2022 do toho nastúpili aj poberatelia dôchodkov, respektíve zdravotne ťažko postihnutí, ktorí za určitých podmienok môžu dosiahnuť až nulové doplatky,“ vysvetľuje zdravotná analytička Jana Ježíková.

Ako treba postupovať, aby sme sa doplatkom vyhli? 

Zmena je pre niektoré skupiny obyvateľov dokonca zásadná, hovorí analytička. Spresňuje, ako to funguje a čo máme robiť.

„Ľudia nemusia robiť nič, čo sa týka zbierania účteniek z lekárne. Ich jediná úloha je taká, aby sa snažili vždy na svoju chorobu alebo predpísaný liek informovať, či neexistuje iný v rámci skupiny liekov, ktoré sú vzájomne zameniteľné, s najnižším doplatkom,“ spresňuje Ježíková.

„Štát hovorí, že ja vás, tri skupiny, idem chrániť proti neúmerným doplatkom. Sú to deti do 6 rokov, tu sa dajú dosiahnuť úplne nulové doplatky na všetky lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny, ale pri tej podmienke, že si vždy v tej skupine liekov, ak sú tam vzájomne zameniteľné, vyberiem ten s najnižším doplatkom,“ uvádza analytička.

Poraďte sa s lekárom, informovať vás musí aj lekárnik

Prvá komunikácia by mala byť už priamo u lekára. Viete sa porozprávať o tom, aby vám dal liek s najnižším doplatkom.

Ale aj lekárnik je povinný informovať vás o iných zameniteľných liekoch a ich doplatkoch. „Vy ešte aj v lekárni si ten liek môžete vymeniť za iný, ktorý má tú istú účinnú látku. Takže budete mať úplne to isté. Akurát v inom prevedení,“ dodáva Ježíková.

Platí to pre všetky zdravotné poisťovne. So zdravotnou poisťovňou doplatky nesúvisia.

„My tieto ochranné limity na doplatky poznáme, pretože zdravotné poisťovne vracajú doplatky pacientom, keď dosiahnu istý limit. V tomto sú chránení zdravotne ťažko postihnutí, poberatelia invalidných a starobných dôchodkov. Vieme, že oni majú takzvaný štvrťročný limit na doplatky,“ pripomenula Ježíková.

Zdravotne ťažko postihnutí a invalidi majú limit 12 eur na štvrťrok.

„Čiže, štát hovorí, ak si budete vyberať iba tie lieky s najnižším doplatkom, tak maximálne za štvrťrok, zaplatíte 12 eur a všetko navyše vám vrátime cez vašu zdravotnú poisťovňu. Pri  dôchodcoch, ktorí sú poberatelia starobného dôchodku alebo ľuďom v dôchodkovom veku, ktorí nepoberajú dôchodok, je štvrťročný limit 30 eur. Štát teda hovorí, ak si budete vyberať lieky iba s najnižším doplatkom, tak maximálne za štvrťrok zaplatíte 30 eur. Všetko navyše vám štát vráti,“ hovorí odborníčka. 

Výrazná zmena

Teraz je tu výrazná zmena. Ak má zdravotne ťažko postihnutý alebo poberateľ dôchodku príjem do 679,8 eura mesačne, štát mu vráti aj z tých 12 eur tých 30 eur, lieky tak bude mať úplne zadarmo, ak si vždy z tej skupiny vyberie liek, ktorý má najnižší doplatok.

Sledujte účet z pokladne

„Už tu pacient vidí, na aký liek započítala poisťovňa veľmi malú sumu. Znamená to, že existuje aj lacnejší. Takže je dobré si to všímať a potom s lekárom či lekárnikom prekonzultovať lieky, lebo určite existuje aj lacnejší,“ uzavrela.

Blok z pokladne v lekárni.
Zdroj: Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti