Slováci húfne prehodnocujú svoje hypotéky. Chcú ušetriť desiatky eur mesačne

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Michal Svítok

Tento trend potvrdzuje finančný analytik, ale aj samotné banky.

Éra lacných hypoték sa končí. Do niekoľkých týždňov sa totiž úrokové sadzby plošne pohnú smerom nahor. Spočiatku bude tento posun minimálny, postupom času sa však úroky môžu vyšplhať až na úroveň dvoch percent.

Pre bežného človeka by toto znamenalo zdraženie mesačnej splátky o desiatky eur. Mnohí Slováci chcú tomuto scenáru zabrániť a húfne prehodnocujú svoje hypotéky. Potvrdzuje do finančný analytik, ale aj samotné banky.

Ľudia si fixujú hypotéky na dlhé roky dopredu

Keď si ľudia v posledných rokoch vyberali hypotéku, tak sa pri úroku dostali zväčša pod jedno percento. Neuvažovali ani nad dlhou fixáciou, keďže banky ponúkali permanentne veľmi výhodné podmienky. Karta sa v posledných týždňoch začala obracať.

„Krátkodobé fixácie na 1 a 3 roky, ktoré si pred dvomi rokmi vyberala ešte takmer polovica klientov, si dnes volia len dvaja z desiatich,“ uviedol PR manažér Slovenskej sporiteľne Michal Kopecký.

Zároveň dodal, že v banke evidujú zvýšený záujem o dlhšie fixácie.

„Kým vlani v lete si hypotéku s fixáciou na 10 rokov vybrali len necelé 3 percentá záujemcov, v januári tohto roku to bolo už 10 percent. Celkovo si viac ako 80 percent klientov dnes vyberá fixáciu minimálne na 5 rokov,“ dodal Kopecký.

Prečítajte si tiež:

Aj ďalšia z veľkých bánk potvrdila, že si ľudia chcú zabezpečiť nižšiu úrokovú sadzbu na dlhé roky dopredu.  

„Môžeme potvrdiť, že v posledných týždňoch evidujeme zvýšený záujem klientov o hypotéky s dlhšími fixáciami, a to na 5, 7 a tiež 10 rokov,“ povedala hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová.  

Podľa finančného analytika za týmto trendom stoja množiace sa správy o možnom zvýšení úrokových sadzieb.

„Významne sa zvyšuje dopyt po dlhých fixáciách. Správy o možnom zvýšení úrokových sadzieb motivujú ľudí zaviazať si historicky najnižšie úrokové sadzby čo najdlhšie. Veľmi atraktívna je aktuálne desaťročná fixácia, pri ktorej sa úrokové sadzby pohybujú už od jedného percenta,“ vysvetlil Maroš Ovčarik z Finančného kompasu.

Mesačná splátka sa navýši aj o desiatky eur

Odborníci sa na druhej strane zhodujú, že keď k navýšeniu úrokových sadzieb príde, tak nebude skokové ale plazivé. Podľa odhadov by sa do dvoch rokov mohli vyšplhať až k dvom percentám.

Na modelovom príklade si teraz ukážeme, čo by sa mohlo stať, keby vám vyprší fixácia o spomínané dva roky.

​Ak dnes máte hypotéku 100-tisíc eur s dobou splácania 25 rokov a úrokovou sadzbou 1 percento, tak výška splátky je na úrovni 376 eur. V prípade, ak by sa úroková sadzba zvýšila na 1,5 percenta, tak sa mesačná splátka zvýši o 23 eur. Ak na 2 percentá, tak už ide o navýšenie o 47 eur.

Pripomíname, že v čase fixácie vám banka nemôže úrokovú sadzbu zmeniť.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti