V Kuchyni je rušno: Americkí a slovenskí vojaci sa pripravujú na spoločné cvičenie

V Kuchyni je rušno: Americkí a slovenskí vojaci sa pripravujú na spoločné cvičenie
Prvý konvoj dorazil do Kuchyne Zdroj: TV Markíza

Zo Záhoria sa presunú vojaci do Lešť, Sliač a Levice.

Na Slovensko sa cez noc presunuli americkí vojaci. Kolóna s vojenskou technikou zamierila na Záhorie. Aktuálne sú na letisku v Kuchyni. Spolu s našimi vojakmi sa pripravujú na medzinárodné vojenské cvičenie.

V stredu večer náš štáb pozorne sledoval situáciu na hraničnom priechode Brodské - Lanžhot, kde sa postupne malo presunúť okolo 2000 príslušníkov amerických ozbrojených síl a asi 600 kusov bojovej a zabezpečovacej techniky. Situáciu okrem nich kontrolovali aj ťažkoodenci, policajné hliadky a ľudia, ktorí s presunom amerických vojakov a techniky nesúhlasia. V rukách mali vlajky a púšťali slovenskú ľudovú hudbu.

Konvoj sa objavil krátko po desiatej a plynulo pokračoval po diaľnici v smere na Malacky. Ich prvou zastávkou je vojenské letisko v Kuchyni, kde si vojaci oddýchnu a neskôr začnú svoje cvičenie. V najbližších dňoch, tiež v nočných hodinách, prídu po etapách ešte ďalšie štyri konvoje.

„Cvičenie je dlhodobo plánované, je súčasťou série cvičení, sa opakuje každé dva roky, tentoraz sa Slovenská republika do toho zapojila nielen poskytovaním logistickej národnej podpory, ale aj účasťou vlastných síl,“ prezradil Daniel Zmeko, náčelník Generálneho štábu OS SR. Zo Záhoria sa presunú vojaci do Lešť, Sliač a Levice.

Cieľom cvičenia je preveriť spoločnú pripravenosť na rýchle a efektívne presuny spojeneckých jednotiek v zimných podmienkach, vedenie obranných operácií a ich komplexnú logistickú podporu. Náčelník prízvukuje, že tieto aktivity nepatria do série opatrení reagujúcich na aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Ukrajine. Cvičenie sa má začať prvého marca. Náčelník sa vyjadril aj k protestu, ktorý bol v stredu večer na hranici.

Ako naň reagoval, sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti