Domáce

Najjagavejší klenot Slovenska. Koľko si z neho beriete vy?

Diamanty
Zdroj: Shutterstock.com

Ide o veľký balík peňazí, ale fungovanie štátu si žiada more zdrojov.

Za klenoty Slovenska sa zvyknú označovať hory či krásne ženy, ale pre väčšinu obyvateľov krajiny je zrejme najväčším pokladom krajiny "družina", vďaka ktorej fungujú nemocnice, vyplácajú sa dôchodky prípadne prúdi elektrina  - pracujúci. Podľa najnovších údajov od štatistikov sa tento klenot rozrástol, pretože počet zamestnaných sa v druhom štvrťroku medziročne zvýšil o takmer 26-tisíc na viac než 2,35 milióna.

Do práce tak chodilo približne 43 percent z celkového počtu asi 5,42 milióna obyvateľov Slovenska. Keďže vláda plánuje v tomto roku vybrať z daní a odvodov približne 19,6 miliardy eur, na každého pracujúceho pripadá priemerný príspevok vo výške 8340 eur.

Najväčší podiel zamestnaných v populácii sme mali v roku 2008, keď tvorili 45 percent zo všetkých obyvateľov. V nasledujúcich rokoch hospodárska kríza pozitívne smerovanie zastavila, ale situácia je stále lepšia, než bola do roku 2005.

Na porovnanie, v USA tvorili podľa dostupných údajov v tomto roku pracujúci zhruba 46 percent z populácie a vo Veľkej Británii asi 48 percent.

Počet pracujúcich v predošlých rokoch:BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.