Dobrovoľný hasič sa pre opletačky s obcou dostal na súd. Jeho kolegovia hovoria o morálnej nespravodlivosti

Dobrovoľný hasič sa pre opletačky s obcou dostal na súd. Jeho kolegovia hovoria o morálnej nespravodlivosti
Zdroj: TV Markíza

Mal zaplatiť škodu za neúmyselnú nehodu vo výške 2 500 eur. Súd rozhodol. 

Ako dobrovoľný hasič neúmyselne spôsobil škodu na obecnom hasičskom aute. Obec Oravská Poruba chce, aby ju zaplatil. Prípad sa dostal až pred súd a v pondelok (21. 2.) padol rozsudok. Oravskí dobrovoľní hasiči hovoria o morálnej nespravodlivosti a legislatívnej diere pri ochrane dobrovoľníkov.   

V roku 2019 boli na obecnom hasičskom aute vo Východnej reprezentovať obec na súťaži dobrovoľných hasičov. „Cestou naspäť som spôsobil dopravnú nehodu a teraz obec odo mňa vymáha spôsobenú škodu na vozidle,“ uvádza Miroslav Horvát, dobrovoľný hasič. Ide o sumu 2 500 eur. 

„Keby mu dali euro za každú hodinu, čo pre dedinu odrobil za posledných desať rokov, tak tá obec mu dlhuje 3000 eur a nie on obci,“ hovorí Vladimír Mrekaj, predseda oravských dobrovoľných hasičov.

Z princípu teda dobrovoľní hasiči nezaplatili, a tak prišla žaloba. Starosta musí vymáhať túto škodu, pretože by porušil zákon. 

Po treťom pojednávaní sudkyňa Okresného súdu v Dolnom Kubíne už vyniesla rozsudok. Pán Horvát má zaplatiť 10 percent zo škody ako spoluúčasť. 

„Dovolím si tvrdiť, že pokiaľ by žalobca mal uzatvorené havarijné poistenie, tak k tomuto sporu by vôbec nedošlo,“ prezradila sudkyňa. 

Podľa dobrovoľných hasičov treba zaplátať dieru v legislatíve a ujasniť vzťah dobrovoľníkov k obciam, alebo sa riadiť podľa zákonníka práce. 

Na ministerstve vnútra vraj už vznikla skupina, ktorá sa problematikou začala zaoberať. Na naše otázky do uzávierky opäť nereagovali.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti