Prieskum AKO: Pred mesiacom vinila väčšina USA. Prečítajte si, kto môže podľa Slovákov za vojnu teraz

Takmer dve tretiny Slovákov (62,6 percenta), si myslí, že za vojnu na Ukrajine môže Rusko. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý uskutočnila pre Hospodárske noviny na vzorke 1 000 respondentov. Respondenti v piatkovom (25. 2.) telefonickom prieskume odpovedali na otázku: Kto je podľa vás zodpovedný za súčasnú vojnu na Ukrajine? Mohli označiť aj viac ako jednu možnosť.

​Podľa výsledkov piatkového prieskumu je štvrtina oslovených (25 percent) presvedčených, že za konflikt u našich východných susedov môžu Spojené štáty americké. Zodpovednosť NATO pripisuje 8,9 percenta, Ukrajine 7,8 a Európskej únii päť percent.

Pomerne veľká časť (16,5 percenta ) sa k zodpovednosti za vojnu nevedela (13,6) alebo nechcela vyjadriť (2,9).

Súvisiaci obsah

TV Markíza zverejnila koncom januára prieskum agentúry Focus, ktorý si dala urobiť TV Markíza pre reláciu Na telo. Vtedy anketári kládli otázku: „Kto podľa Vás môže za narastajúce napätie na rusko-ukrajinskej hranici a v Pobaltí? Rusko alebo Spojené štáty a NATO?“ Vtedy boli odpovede úplne iné.

Až 44,1 percenta respondentov si myslelo, že za napätie mohli Spojené štáty americké a NATO. Vyše tretiny oslovených (34,7 percenta) videli vinníkov v Rusku a 18 percent nevedelo odpovedať.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti