Slovensko a eurofondy. Stopli nám platby v deviatich z jedenásť programov

Eurá.jpg

Pozastavenými eurofondami pre Slovensko sa bude zaoberať aj parlamentný výbor.

Pozastavenými eurofondami pre Slovensko sa bude zaoberať aj parlamentný výbor pre financie a rozpočet. Nezaradenému poslancovi Národnej rady (NR) SR Jozefovi Kollárovi to na dnešnom zasadnutí výboru prisľúbil jeho šéf Daniel Duchoň (Smer-SD). Kollár žiadal, aby výbor túto otázku zaradil na najbližšie stretnutie, pretože situácia je vážna.

"Nedávajme hlavu do piesku," apeloval na poslancov Kollár. Pozastavenie eurofondov bude mať podľa neho vážny dopad na cash-flow štátneho rozpočtu, a preto sa finančný výbor nemôže tváriť, že sa nič nedeje. Nestačí podľa Kollára, keď sa tejto otázke venuje len výbor pre európske záležitosti.

Šéf výboru Duchoň na túto požiadavku zareagoval s tým, že otázku pozastavených eurofondov zaradí buď ako samostatný bod na najbližšie zasadnutie, alebo kvôli téme zvolá špeciálny výbor. "Uvidíme podľa časového hľadiska," avizoval.

Pozastavenie prostriedkov EÚ pre Slovensko konštatovala správa o čerpaní eurofondov za prvý polrok tohto roka, ktorou sa ešte v auguste zaoberala vláda. Materiál okrem iného uvádza, že Európska komisia (EK) pozastavila Slovensku čerpanie eurofondov vo väčšine operačných programov tohto obdobia. Z 11 programov mu stopla platby v deviatich, bez prerušenia fungujú len operačné programy zamerané na životné prostredie a zamestnanosť.

Podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého už Brusel definitívne rozhodol, že Slovensku nepreplatí viac ako 165 miliónov eur a platby za ďalších 413 miliónov eur zadržal.

Rezort financií ale tvrdí, že tieto informácie sú nepravdivé a Slovensko môže za tých 165 miliónov eur pripraviť nové projekty, pričom tieto prostriedky nesúvisia s pozastavenými operačnými programami. "Takisto nie je pravda, že by boli pozastavené žiadosti o platbu v sume 413 miliónov eur, keďže EK už od polovice júla odblokovala Operačný program Vzdelávanie," reagovalo v stredu (3.9.) ministerstvo.

BRUSEL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti