Bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika prepustili z väzby, na definitívny rozsudok si počká doma

Bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika prepustili z väzby, na definitívny rozsudok si počká doma. Vo väzbe strávil 17 mesiacov. 

O prepustení rozhodol o tom Najvyšší súd na verejnom zasadnutí v Banskej Bystrici s tým, že bude musieť nosiť monitorovací náramok, nesmie vycestovať do zahraničia a kontaktovať svedkov, ani znalcov k čomu sa aj písomne zaviazal. Súd neprijal peňažnú záruku.

Obžalovanému boli uložené viaceré povinnosti a obmedzenia vrátane povinnosti zdržiavať sa na trvalom pobyte a zákazu vzďaľovania sa z tohto miesta okrem vymedzených nevyhnutných podmienok," uviedla hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. 

Chcel by som poďakovať všetkým príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže za ich profesionálny a najmä ľudský prístup pri plnení si povinností. Osobitne by som chcel vyzdvihnúť prácu ústavných kňazov," vyhlásil exšpeciálny prokurátor po prepustení z väzby.

Dušan Kováčik po prepustení z väzby. Zdroj: TV Markíza

​Kováčika vlani v septembri Špecializovaný trestný súd neprávoplatne odsúdil na 14-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Uznal ho za vinného vo všetkých štyroch bodoch obžaloby.

Konkrétne v prípade zasahovania do rozhodovania o väzobnom stíhaní niekdajšieho bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku, za čo mal zobrať úplatok.

Tiež z vynášania informácií o prebiehajúcich trestných konaniach zo špeciálnej prokuratúry, čím mal pomáhať zločineckej skupine takáčovcov. Kováčik tvrdil, že je nevinný.

Samosudkyňa ŠTS Pamela Záleská skonštatovala, že minimálne od leta 2018 do septembra 2020 z pozície špeciálneho prokurátora poskytoval prostredníctvom Ľudovíta Makóa informácie o konaniach na ÚŠP a vytváral podmienky, ktoré mohli sťažiť dokumentovanie činnosti zločineckej skupiny takáčovcov. Súd podľa Záleskej slov bral do úvahy, že vypočúval aj tzv. kajúcnikov, a preto v ich prípade dôsledne preveroval pravdivosť výpovedí.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách po Kováčikovom odsúdení ŠTS.

 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti