Domáce

Žiakom základnej školy pripravili milé prekvapenie

IMG_0005.JPG

Nový prístup vo vzdelávaní a tvorivosti v školách, unikátny projekt rozširujúci možnosti spolupráce učiteľov a žiakov - to prináša Škola bez kried.

V 1. Základne škole v Žiari nad Hronom naozaj slúžia steny namiesto tabúľ a nenájdete v nich už žiadne kriedy, iba fixky. Klasické tabule nahradil náter Smart Wall Paint. Ide o pilotný projekt, keď je na Slovensku touto technológiou prvýkrát vybavená celá škola a všetky triedy v nej. Učitelia aj žiaci s novým školským rokom získali na vysvetľovanie učiva veľkú plochu, ktorá sa dá opakovane stierať, dá sa na ňu premietať a má sčasti magnetické vlastnosti. Navyše sa vďaka podpore Nadácie ZSNP a Slovalco objavili na Slovensku úplne po prvýkrát aj inovatívne lavice, na ktoré môžu žiaci bez akýchkoľvek problémov počas vyučovania písať, počítať či kresliť.

„Od tejto zmeny si sľubujeme podporu tvorivosti pri vysvetľovaní učiva aj aktivite žiakov. Väčší priestor na písanie a kreslenie dáva väčšiu slobodu a veríme, že to prinesie aj vyššiu mieru spolupráce žiakov a učiteľov", vysvetľuje riaditeľ školy Mgr. Marek Baláž. „Chceli sme nahradiť klasické tabule inovatívnejšími, ekologickejšími. S chytrými tabuľami úplne odpadne prašnosť a následné nebezpečenstvo vzniku alergií. Sme Zelená škola, a preto sme radi, že projekt pekne zapadá aj do environmentálnej výchovy."


„V zahraničí využíva toto riešenie veľa škôl, interaktívne plochy podnecujú tvorivosť a zlepšujú výkony žiakov," popisuje projekt Ronan Clarke, majiteľ spoločnosti Smart Wall Paint, ktorý na Slovensko pricestoval z Írska. Školu vybavili náterom počas prázdnin. "Verím, že základnú školu v Žiari nad Hronom bude nasledovať veľa ďalších škôl."

Realizácia inovatívneho pilotného projektu Škola bez kried sa mohla uskutočniť vďaka podpore jeho partnerov. Nadácia ZSNP a Slovalco podporuje mnohými formami vzdelávanie a rozvoj škôl v regióne a finančne pokryla aj projekt Škola bez kried. Predseda Správnej rady Nadácie ZSNP a Slovalco Milan Veselý o dôvodoch podpory hovorí: „Našou prioritou je podpora vzdelávania, predovšetkým v regióne Žiar nad Hronom, toto je hlavný cieľ a zámer nadácie, do ktorého ideálne zapadá aj projekt modernej školy, ktorá do vyučovacieho procesu prináša nielen inovatívne riešenia, ale aj výrazne prvky z oblasti ekológie."

Spolu s významnou firemnou nadáciou je partnerom projektu aj Nadácia Markíza. „Poslaním Nadácie Televízie Markíza je pomáhať deťom a mládeži v rôznych programových oblastiach, medzi ktoré patrí aj podpora vzdelávania. Súčasná spoločnosť, ovplyvnená technologickým pokrokom a rozvojom informačných technológií kladie na deti oveľa vyššie nároky ako v minulosti, preto aj vzdelávanie musí odrážať spoločenské potreby. Naším cieľom je podporovať moderné školy a pomáhať rozvíjať inovatívne prístupy vo výučbe. Sme presvedčení, že investícia do vzdelania a potenciálu detí je investíciou trvalou a návratnou."

Ambasádorkou projektu sa stala známa herečka a mama Karin Haydu: "Ešte pár dní dozadu by som školu bez kriedy a tabule prirovnala k rybe bez vody. Jednoducho nepredstaviteľné... Ale už aj to sa stáva minulosťou. Teší ma, že už aj na Slovensko po vyše 150tich rokoch najpoužívanejšej školskej pomôcky- tabule, dorazila inovatívna novinka, ktorá je nielen praktická, zdraviu prospešná, ale verím, že bude pre deti rovnako ako aj pre učiteľov, istou formou zábavy. Zároveň som ako mama školopovinnej dcéry úprimne poctená, že som sa mohla práve ja stať ambasádorkou projektu, ktorý je určený našim deťom a do slovenského školstva prináša nové, väčšie možnosti."

„Do moderných škôl patrí aj moderné vybavenie: Verím, že pozitívne výsledky žiakov vo vyučovacom procese sa stanú následne inšpiráciou aj pre ostatných," dopĺňa riaditeľ školy Marek Baláž.

ŽIAR NAD HRONOM/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.