Domáce

Do redakcie nám niekto poslal ľudskú lebku. Zisťovali sme, komu patrí

lebka foto.jpg
Zdroj: TV Markíza

Meno toho, kto nám ju poslal, sme sa dočítali v liste. Zistili sme, že ide o známeho slobodohrobára. Vykráda hrobky a vždy odchádza s malou trofejou - lebkou, kosťou či čeľusťou.

Približne pred rokom  pri sťahovaní redakcie zostal zabudnutý balík. V jednej zo zásuviek sme našli zabalenú ľudskú lebku. "Prijmite prosím môj pozdrav. Posielam vám lebku, ktorá bola kedysi súčasťou jedného básnika. Básne tohto básnika boli veľmi pôsobivé a nehy plné...." začal list priložený k balíku.

Prečo by niekto posielal do redakcie lebku? Odkiaľ ju vzal a komu patrila? Meno toho, kto nám ju poslal, sme sa dočítali v liste. Zistili sme, že ide o známeho slobodohrobára. Vykráda hrobky a vždy odchádza s malou trofejou - lebkou, kosťou či čeľusťou. 

"Možno ten, kto nejako otvára tie hroby a vyberá tie lebky, prípadne je to jeho záujem, možno v mladosti zažil buď nejaký šok, alebo je to nejaký jeho spôsob exhibície," hovorí psychológ Karol Kleinmann.

Snažili sme sa ho skontaktovať na čísle, ktoré uviedol v liste. Bolo však nedostupné. Ďalej nám napísal, že lebku musel očistiť. Ako niečo podobné vníma duchovný svet? Telo bolo predsa pochované. "Každá jedna lebka, kostrová pozostalosť má predsa svojich príbuzných, rodičov, súrodencov, deti. Tam je ešte hyperaktivita s frustráciou, čo sa týka citovej ujmy. Hlava sa chce vrátiť k svojmu telu," hovorí veštkyňa Gina. 

Opýtali sme sa aj na názor kňaza. S podobným aktom sa už stretol. "Tak táto činnosť je prejavom istej neúcty k ľudským pozostatkom, pretože my veriaci máme k ľudskému telu, k mŕtvemu telu úctu. Ak ľudia napríklad nájdu na záhrade ľudské pozostatky, tak ich prinášajú na cintorín, respektíve k niekomu, kto pochováva. Pýtajú sa kňaza, čo s tým majú urobiť a bežne radíme, aby boli pochované," hovorí farár Jozef Jančovič.


Pre niekoho hobby, pre iného zverstvo a znesväcovanie mŕtvych. "Ten človek musí mať nižšiu hladinu citov a emócií, hocičo ho nevystraší," dodáva psychológ. Ide však o minimálne vandalizmus, preto sme sa obrátili na políciu. 

"V prípade nálezu kostrových pozostatkov ľudského tela je potrebné ihneď privolať políciu a nemanipulovať s týmito nálezmi, pretože by mohlo dôjsť zmareniu stôp, ktoré nám môžu dať obraz o tom čo sa stalo a čo tomu predchádzalo," povedal Michal Slivka, hovorca polície. 

Počkali sme na súdneho lekára. Skonštatoval, že ide na 99 percent o skutočnú ľudskú lebku a nie falzifikát. Nikomu z nás by zrejme nebolo ľahostajné, ak by niečo podobné urobil vykrádač hrobov našim pozostalým. Ide o úctu k mŕtvemu, jeho pozostatkom, ale aj o našu pamiatku na človeka. Komu lebka patrila, sme sa ale nedopátrali. Nevieme z akého hrobu, v akom meste ju ukradol. Polícia sa teraz pokúsi podľa DNA zistiť, či o osobe nebol vedený záznam.

BRATISLAVA/ Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.