Zavaril si Kotleba možným hajlovaním v NR SR? Prokurátor chce jeho gestá použiť na súde. Ten na poslednú chvíľu presunuli

Marian Kotleba v pléne NR SR ukazuje gestá
Marian Kotleba v pléne NR SR ukazuje gestá Zdroj: TV Markíza

Hajloval Marian Kotleba v parlamente? Jeho gestá si všimli viacerí poslanci, aj prítomné kamery. Teraz to chce použiť proti lídrovi ĽSNS prokurátor Tomáš Honz na odvolacom súde, kde hrozí Kotlebovi viacročné väzenie. Paradoxne, práve tento krok obžaloby oddialil rozsudok na neskôr, ten mal zaznieť už zajtra (8.3.). 

Piskot, sirény či šarvátky. Rokovanie parlamentu o obrannej zmluve s USA, ktoré prebehlo pred mesiacom bolo viackrát prerušené, hlavne pre poslancov ĽSNS. Tí zobrali sálu útokom, keďže svojím správaním zabraňovali normálnej diskusii.

Počas tejto búrlivej atmosféry, Marian Kotleba spravil gesto, ktoré pripomínalo hajlovanie. Všimli si to aj viacerí poslanci.

Video s Kotlebovým gestom pridal na svoj profil poslanec Ján Benčík ešte v utorok. Išlo však o nekvalitný záber, na ktorom predsedu ĽSNS nebolo dobre vidieť.

„V rámci toho čo sa tam dialo, sme to vnímali ako hajlovanie,“ uviedol pred mesiacom Benčík pre TVNOVINY.sk s tým, že má na to rovnaký pohľad aj jeho kolegyňa Vladimíra Marcinková.

Kotlebu zachytili aj naše kamery. Na záberoch už jasne vidieť, čo za gesto ukázal. A zopakoval ho ešte raz. Strana hajlovanie odmieta. Vraj išlo o bežnú gestikuláciu.

„Keďže som na rokovaní bol celý čas prítomný, viem, že Marian Kotleba viackrát v pléne zámerne narúšal rokovanie parlamentu rôznymi spôsobmi, určite tam však nehajloval. Gestikulácia rukami patrí k prejavu človeka, ale hľadať v nej niečo čo tam nie je, je len odrazom úrovne daného človeka. Takéto tvrdenia, resp. fabulácie úplne odmietam,“ odpísal nám vtedy poslanec a hovorca ĽSNS Martin Beluský.

Následne po vzhliadnutí videa Beluský ešte doplnil, že Kotleba s tou píšťalkou napodobňoval futbalového rozhodcu.

Už v tom čase sme informovali, že na predsedu ĽSNS si posvieti prokuratúra.

Možné hajlovanie nezapadlo prachom, práve naopak

Po pár týždňoch prípad nezapadol prachom, práve naopak. Poslanec za ĽSNS Rastislav Schlosár vo svojom statuse uviedol, že prokuratúra doplnila obžalobu v kauze šeku, práve o možné Kotlebovo hajlovanie.  

„Prokurátor Honz, známy prenasledovaním ľudí za ich názory, doplnil obžalobu na Mariana Kotlebu tvrdením, že mal údajne v parlamente hajlovať počas rokovania o okupačnej zmluve s USA,“ napísal Schlosár na sociálnej sieti a pokračoval:

„Opiera sa pritom o vyjadrenie istého „znalca“, ktorý v napodobňovaní pískajúceho futbalového rozhodcu, mávajúceho ľavou rukou, vidí ako ináč fašistický pozdrav. Tentoraz však nie nemeckej NSDAP, ale americkej tajnej organizácie Ku Klux Klan!“

Poslanec NR SR priložil ako dôkaz uznesenie.

„K prebiehajúcemu súdnemu konaniu a postupu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry sa nebudeme bližšie vyjadrovať,“ odpísala nám hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Paradoxne, práve tento krok obžaloby oddialil rozsudok na neskôr, ten mal zaznieť už zajtra (8.3.). 

„Verejné zasadnutie v trestnej veci Ing. Mgr. Mariana K., určené na 8. marca 2022, bolo zrušené z dôvodu žiadosti obžalovaného o preštudovanie a oboznámenie sa s novými dôkazmi predloženými zo strany prokurátora ÚŠP GP, ako aj zaujatia stanoviska k nim,“ uviedla hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová.

Súvisiaci obsah

​Odborník po právnej stránke hajlovanie nevidí, nevylučuje, že to Kotleba naschvál kamufloval

Odborník po právnej stránke v konaní Kotlebu hajlovanie nevidí.

„Pri hajlovaní sa zdvíha pravá ruka, Kotleba dvíha ľavú ruku. Pri hajlovaní sa opakovane zdvíha ruka do úrovne očí, alebo je dvihnutá dlhší čas (on tak robí len raz a krátko). Pozdrav je sprevádzaný slovami Sieg Heil. Ani jedna z týchto podmienok nie je splnená,“ vysvetlil expert na extrémizmus Daniel Milo.

Na otázku, či Kotleba naschvál nehajloval správne, aby nebol stíhateľný, odborník túto možnosť nevylúčil.

„Je to možné, ale to naozaj neviem posúdiť, či tým chcel niečo naznačiť. Ja som sa na to pozeral z právneho pohľadu a tam nevidím naplnenie znakov tohto trestného činu,“ dodal Milo.

Za trestný čin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd predsedu ĽSNS neprávoplatne odsúdil na štyri roky a štyri mesiace už Špecializovaný trestný súd v októbri 2020.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti