Reakcie politikov na Ficovu kandidatúru

Igor Matovič
Zdroj: SITA

Niektorí tvrdia, že to bude mať poriadne ťažké.

Opoziční politici reagovali na oznámenie premiéra Roberta Fica, že bude kandidovať na prezidenta:

Igor Matovič, šéf OĽaNO: Všetci vedeli, že Robert Fico si potrpí na marketing, tak hľadal najlepšiu príležitosť. Toto je ideál, je pár dní pred Vianocami, tak to bude hlavná téma, keď sa stretnú rodiny. Premysleli to dopredu, je to veľmi dobre prepočítané," uznal.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Richard Sulík, predseda SaS: "Najprv nasľuboval istoty a ľudia, ktorí mu verili, teraz zisťujú, že tieto sľuby nebude mať kto naplniť." Vraj ide o zbabelý útek.

Béla Bugár, šéf Mosta-Híd: Ficovi podľa neho pomáha rozbitosť pravicovej scény. Nepredpokladá však, že by premiér vyhral prezidentské voľby v prvom kole.

Ján Figeľ: Výsledok Roberta Fica môže byť podľa neho pre Smer-SD Pyrrhovo víťazstvo alebo osobná prehra. "Podobný pokus urobil neúspešne, ba opakovane aj Vladimír Mečiar."

Reakcie prezidentských kandidátov

Radoslav Procházka víta premiérovu kandidatúru, pretože obnažuje základný motív prezidentských volieb. "Na jednej strane úsilie o generačnú a morálnu obnovu verejnej služby na Slovensku, na druhej strane pokus vyčerpanej politickej generácie 90-ych rokov zabezpečiť svoje pozície v štáte takmer naveky."

Milan Kňažko: "Isté je, že opúšťa svojich voličov a dezertuje z funkcie premiéra, pretože nedokáže splniť svoje sľuby."

Pavol Hrušovský: "Robert Fico ohlásením svojej prezidentskej kandidatúry uteká od zodpovednosti, uteká pred plnením programu, ktorý ponúkol svojim voličom ako predseda strany, vďaka ktorej sa stal premiérom."

Andrej Kiska: "Nebolo by správne, aby premiér paralyzoval činnosť vlády tým, že ju bude používať ako nástroj svojej osobnej volebnej kampane." Dnes sa podľa Kisku skončila hra na schovávačku, ktorú hral Fico s verejnosťou už niekoľko mesiacov.

Peter Osuský:  "Robert Fico zrejme pochopil, že žiadna iná alternatíva, ktorá by dávala Smeru istú nádej na úspech, okrem jeho osoby už nie je," dodal.

Gyula Bárdos: "Všetko nasvedčovalo tomu, že sa takto rozhodne. Aj rozpočet, ktorý je nastavený tak, že po mne potopa. Prekvapenie by bolo, keby Fico nekandidoval."

Ján Čarnogurský: "Je to dôkaz, že je už slabý a unavený, pričom necháva na stole nesplnené predvolebné sľuby ešte z parlamentných volieb,"

Ako vidia kandidatúru politológovia?
Fico s ohlásením kandidatúry váhal preto tak dlho, lebo si uvedomuje, že je to riskantný krok. Myslí si to politológ Miroslav Kusý. Podobne sa vyjadruje aj jeho kolega Martin Klus, politológ a sociológ Ján Baránek zasa tvrdí, že Fica viedli ku kandidatúre najmä osobné dôvody.

"Fico sa netajil tým, že chce byť prezidentom a teraz má na to najväčšiu šancu," uviedol Baránek. Podľa neho môže byť Ficovou ambíciou "dokázať, že prezident má veľké právomoci, že nemusí byť iba slabý, ako sa to traduje".

Politológ Miroslav Kusý pre TASR uviedol, že Fico si je vedomý prípadného rizika neúspechu vo voľbách. "Má jednoznačné šance vyhrať prvé kolo, no v druhom sa proti nemu postaví celá pravica," poznamenal Kusý. Fico si je podľa neho vedomý aj toho, že otázka ďalšieho vývoja pre Smer je aj otázkou, kto bude budúcim premiérom. "Fico už má určite nejakú predstavu, ale určite to na poste premiéra nikdy nebude človek tej kategórie ako Fico," uviedol Kusý. 

Politológ Martin Klus si myslí, že Fico ostane až do volieb na poste premiéra. Dlhé váhanie nad oficiálnym oznámením kandidatúry Klus pripisuje tomu, že Fico zrejme sám zvažoval, či ide o dobrý krok. Podľa Klusa však Ficova kandidatúra, nech už skončí akokoľvek, oslabí Smer. "Ak vo voľbách neuspeje, bude to výrazné oslabenie, môže dôjsť k boju o moc a vnútorným rozporom v strane," povedal Klus.

V strane Smer ani v celej ľavej časti politického spektra nie je podľa politológa Michala Horského vhodnejší kandidát. "Prezidentský post predstavuje vyšší stupeň politických aktivít ako premiérsky a Robert Fico vzhľadom na svoje takmer 20-ročné pôsobenie vo vrcholovej politike v podstate logicky postupuje," hovorí Horský. Hoci sa podľa politológa mohlo zdať, že Fico so svojím rozhodnutím váhal, pretože sa bojí, dnes premiér ukázal že strach nemá. "Má vysoké šance a bezpečne postúpi do druhého kola. Ako sa v ňom zachová široká voličská základňa, bude závisieť aj od priebehu kampane a od dialógov a zápasov kandidátov, ale Fico je kandidát a favorit číslo jedna," uzavrel Horský.

BRATISLAVA/TASR, SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.