Pacienti Dôvery vybrali najlepšie nemocnice na Slovensku. Je medzi nimi aj vaša?

Pacienti Dôvery vybrali najlepšie nemocnice na Slovensku. Je medzi nimi aj vaša?
Národný ústav detských chorôb v Bratislave. Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Najlepšie skončili zariadenia v Bratislavskom a Košickom kraji, hodnotenie stravy sa prepadlo.

Národný ústav detských chorôb v Bratislave je najlepšou fakultnou nemocnicou na Slovensku. Druhá priečka patrí Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku, ktorá vlani medzi pacientmi vyhrali a treťou je Detská fakultná nemocnica v Košiciach.

Najhoršie v tejto kategórie dopadli (od posledného miesta – pozn. red.) banskobystrická Roosveltova nemocnica, Fakultná nemocnica v Nových Zámkoch pred Fakultnou nemocnicou v Trenčíne.

Hodnotenie nemocníc.

​Vyplýva to z prieskumu spokojnosti pacientov, ktorý predstavila vo štvrtok (18. 3.) zdravotná poisťovňa Dôvera. Sedemtisíc poistencov elektronicky odpovedalo na dvanásť otázok a hodnotili tri kategórie - personál, tzv. hotelová časť (ubytovanie, strava, upratovanie) a informácie o liečbe od zdravotníckeho personálu. Nehodnotili odbornosť lekárov alebo použité liečebné metódy, sústredili sa aj na subjektívny pocit zlepšenia zdravia po prepustení z nemocnice.

Najhoršie hodnotenou nemocnicou z pohľadu všetkých troch kategórií bola Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela. Vo všeobecnosti boli pacienti najspokojnejší s lekármi a sestrami, najlepšie sa v tejto kategórii umiestnila nemocnica ORL v Humennom. Dlhodobo najhoršie hodnotenou kategóriou je ubytovanie a strava v zdravotníckych zariadeniach, pričom pacienti najviac kritizujú stravu. Najspokojnejší boli v Sanatóriu Koch v Bratislave.

Všeobecné nemocnice

V prípade všeobecných nemocníc pacienti do prvej trojice vybrali Železničnú nemocnicu v Košiciach, Univerzitnú nemocnicu s poliklinikou Milosrdní bratia v Bratislave a Nemocnicu s poliklinikou v Myjave. Naopak, najhoršie hodnotili nemocnice vo Veľkom Krtíši, Revúcej a Rožňave.

Hodnotenie nemocníc.

​Špecializované zariadenia

Medzi špecializovanými zariadeniami najlepšie obstáli Národný ústav srdcovocievnych chorôb v Bratislave, nasleduje Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby v Bratislave a nitrianske Kardiocentrum. V tejto kategórii pacienti najhoršie hodnotili psychiatrické nemocnice a liečebne.

Hodnotenie nemocníc.

​Ostatné nemocnice

Víťazom kategórie Ostatné nemocnice sa stal Národný ústav detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci, nasleduje ORL Humenné a banskobystrické Mammacentrum sv. Agáty. Najhoršie hodnotené z pohľadu pacienta dopadli Sanatórium Tatranská Kotlina, Sanatórium dr. Guhra v Tatranskej Polianke a Nemocnica s poliklinikou v Novom Meste nad Váhom.

Hodnotenie nemocníc.

​„Prieskum nám ukázal výrazný nárast spokojnosti detských pacientov, respektíve ich rodičov. Po minulé roky sme boli svedkami toho, že práve rodičia boli tí, ktorí hodnotili prísne a dávali najavo nižšiu mieru spokojnosti. Myslíme si, že detské fakultné nemocnice urobili veľa práce v prospech spokojnosti pacientov, čoho odrazom je aj umiestnenie Národného ústavu detských chorôb na čele rebríčka fakultných nemocníc. Prísnejšie hodnotiteľky sú ženy. Mladší hodnotitelia sú prísnejší, starší menej. Mladšie generácie očakávajú kvalitnejšie služby v zdravotníckych zariadeniach,“ konštatoval generálny riaditeľ Martin Kultant.

Pacienti boli najmenej spokojní so stravou

Celková priemerná známka hodnotenia pacientov sa v porovnaní s rokom 2020 zhoršila. Dospelí pacienti hodnotili mierne horšie takmer všetky otázky, okrem subjektívneho hodnotenia zlepšenia zdravotného stavu po prepustení z nemocnice. Najprudší prepad v spokojnosti sa zaznamenal v hodnotení nemocničnej stravy.

​​Z regionálneho pohľadu boli najlepšie hodnotené nemocnice v Bratislavskom a Košickom kraji, ženy pacientky opäť udeľovali prísnejšie známky ako muži. Podobne je to aj s hodnotením podľa veku, mladší pacienti v priemere udeľovali o niečo horšie známky ako starší.

Na ilustračnej snímke Jedlo v nemocnici. Zdroj: David Fuentes Prieto/shutterstock.com

​Celková priemerná známka hodnotenia pacientov sa v porovnaní s rokom 2020 zhoršila. Dospelí pacienti hodnotili mierne horšie takmer všetky otázky, okrem subjektívneho hodnotenia zlepšenia zdravotného stavu po prepustení z nemocnice. Najprudší prepad v spokojnosti sa zaznamenal v hodnotení nemocničnej stravy.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.