Domáce

Drzý personál je v nemocniciach v menšine. Aké máte skúsenosti vy?

Agresívny doktor.
Agresívny doktor. Zdroj: Shutterstock.com

Tvrdí to, predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajsk.

Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský tvrdí, že personál, ktorý sa nevie správať k chorým v nemocnici, patrí k menšine. "Približne toľko, ako v iných krajinách alebo zamestnaniach," skonštatoval. Reagoval tak na nedávno medializované správanie personálu na urgentnom príjme k 80-ročnej pacientke na bratislavských Kramároch, ktorá dva dni po návšteve nemocnice zomrela. 

Za príčiny zlého konania personálu označil Visolajský vysoké pracovné zaťaženie, šetrenie peňazí, nedostatok personálu a nezmyselnú prácu

Konanie personálu označil za neakceptovateľné. Šéf LOZ však poukázal na to, že sa treba zamyslieť, prečo je takéto správanie v nemocniciach realitou. "Ide to jedine cez motiváciu. Ak bude sestier v Bratislave málo a budú zarábať pár eur, každá si bude vedomá, že za ňu nemajú náhradu," zdôraznil. Podľa neho o tom svedčí aj fakt, že sestra, ktorá sa nevhodne správala k už zosnulej pacientke, stále pracuje v nemocnici.

Za ďalšie príčiny zlého konania personálu označil Visolajský vysoké pracovné zaťaženie, šetrenie peňazí, nedostatok personálu a nezmyselnú prácu, ktorou sestry a lekárov úkolujú. Visolajský upozornil, že zamestnávateľ môže dať lekárovi a sestre viac nadčasov ako iným. "Môže im nariadiť, aby pracovali okrem piatich dní v týždni aj každú sobotu. Aj v spomínanom prípade išlo o sobotu, čo v praxi znamená, že jeden lekár je na centrálnom príjme 24 hodín neprestajne a vyšetrí aj 80 pacientov."

Podľa neho tiež nikoho nezaujíma, že jedna sestra sa nevie adekvátne postarať o všetkých pacientov na oddelení. „Pričom jej dajú spraviť aj prácu sanitárky a ešte musí umyť na oddelení aj riad," vymenúva. Poznamenal, že personál to nedokáže bez toho, aby sa to neprejavilo na jeho nálade a výkone.

Visolajský upozorňuje, že slovenské centrálne príjmy sú z okolitých krajín najviac zaťažené záchrankami, pričom do nemocnice „často prinesú aj pacienta, ktorý to absolútne nepotrebuje". Prácu má zdravotníkom podľa neho komplikovať aj zákon o vedení zdravotnej dokumentácie, ktorý je pre pacienta často nezmyselný. „Ale ministerstvo prikázalo," dodal na záver.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.