Ročná Ivanka utiekla s mamou z Ukrajiny, prvé kroky urobila na Slovensku

Ročná Ivanka utiekla s mamou z Ukrajiny, prvé kroky urobila na Slovensku
Katerina Talová s desaťdňovým dieťaťom. Zdroj: TV Markíza

Mali to byť pre nich tie najkrajšie chvíle v živote. Kým jeden túžil byť pri prvých dňoch narodenej dcéry, druhý prišiel o pohľad na prvé kroky. Matky s deťmi sa síce s problémami dostali do bezpečia na Slovensko, no ich muži museli zostať na Ukrajine.   

Keď Katerinu Talovu muž odvážal do pôrodnice, ešte netušili, že na druhý deň sa začne vojna. „Keď som rodila, hučali sirény. Desať minút po pôrode boli výbuchy veľmi blízko nás a potom už bombardovali celý Kyjev,“ opísala prvé chvíle po pôrode. 

Keďže v nemocnici to nebolo bezpečné, nasledujúci deň dostali priepustku. Kyjev museli opustiť bez vypísaného rodného listu. „Za Kyjevom opäť tanky, tam sa už strieľalo hlava-nehlava. Nemala som ani dokumenty. Vedela som, že bez rodného listu odísť z Ukrajiny nemôžem, ale nemohla som zostať ani tam,“ povedala nám.   

Keď sa jej rodný list podarilo vybaviť, dostala sa k slovenským hraniciam. To už o nej vedel majiteľ hotela v Lopeji pri Brezne. Keď ju doviezli v noci do zariadenia, bola vystrašená a uzimená.

Na rukách mala malé desaťdňové dieťatko. „Vďaka Bohu a vám Slovákom. Ani neviem, čo povedať. Boh nech vás žehná. Sme v teple a vďaka týmto ľuďom sa cítime bezpečne,“ vyznala sa pani Talova.  

Ročná Ivanka z Ukrajiny, ktorá sa naučila na Slovensku chodiť. Zdroj: TV Markíza

​Útek z Kyjeva má za sebou aj Aľa - matka dvoch detí. Na hranicu išla tri dni. Bola veľmi unavená, ale nemala čas oddychovať. „U nás bola situácia zlá. Predstavte si unikajúcu matku s dvomi deťmi a kufrom. Zle mi je už len pri spomienke na to,“ zdôraznila Alla Ponomar. 

Prevádzkarka hotela v Lopeji Lucia Málusová vníma jej osud veľmi citlivo. „Ťažko sa na to pozerá, pretože utekať s dvoma deťmi na rukách, je niečo strašné,“ povzdychla si.  

Ročná Ivanka mamu aspoň na chvíľu dokázala prinútiť nemyslieť na vojnu. Dôvodom je, že Ivanka na Slovensku spravila prvé kroky v živote. Je vďačná všetkým, ktorí ju prichýlili.

Viac v reportáži Mariána Ujházyho a Marka Šilhavíka.

VIDEO

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti