Domáce

Z pekného počasia sme sa dlho netešili, v utorok príde zmena

Žaba pod dáždnikom
Zdroj: Profimedia.sk

Konečne sa dnes na nás svorne na všetkých usmievalo slnko. Žiaľ dlho sa z pekného počasia tešiť nebudeme, už zajtra sa na nás chystá opäť zmena.

Počasie u nás dnes bolo naplno pod vplyvom výbežku rozsiahlej tlakovej výše, ktorá sa vytrvalo udržiava prevažne nad Ruskom. Tlaková níž, ktorá nám kazila v západnej polovici víkendové počasie sa už vyplnila, takže aj na juhovýchode Európy sa už počasie pomaličky umúdruje, dokonca aj v Taliansku a v Chorvátsku dnes bolo pekne.


Zrážky

Čo sa týka zrážok, situácia sa opäť zhorší, zajtra popoludní a večer očakávame od severozápadu zväčšenú oblačnosť s prehánkami a búrkami, ktoré môžu byť ojedinele aj výdatnejšie a nie je vylúčené, že lokálne budú aj sprevádzané krúpami.

Teploty

So zhoršením počasia príde aj mierne ochladenie, kým dopoludnia bude ešte nad naše územie zasahovať prevažne pásmo 20/25 stupňov, popoludní pri prechode frontu sa už začne od severozápadu postupne ochladzovať, takže zajtra najdlhšie vydržia vyššie teploty zasa na východe, kde front dorazí až neskôr.

Vietor

No a vietor dnes fúkal iba slabý premenlivý, zajtra sa situácia výraznejšie nezmení, opäť bude fúkať iba slabý vietor prevažne južných smerov, ale rátajte s tým, že pri búrkach prechodne môže zosilnieť.

Dnes sme sa konečne po zamračenom víkende mohli tešiť z pekného slnečného počasia aj v západnej polovici Slovenska. Bratislava doslova ožila. Pekne bolo samozrejme aj na východe. Takže aj Bratislavčania a napr. aj Prešovčania si dnes spoločne užívali pri slnečnom počasí teploty okolo 25 stupňov. Najteplejšie však bolo v Dudinciach, kde namerali až 27. Smolu dnes mali iba hornatejšie oblasti, kde sa už okolo poludnia začala tvoriť kopovitá oblačnosť s lokálnymi búrkami.

Doprava

Hmly nám robili dnes ráno na viacerých miestach spoločnosť a rátajte s nimi aj zajtra, najmä pred východom slnka. Popoludní zasa pozor najmä na silnejšie búrky, ktoré vás môžu prekvapiť najmä na severe, v horských oblastiach. Dopoludnia by mala byť situácia na cestách celkom pokojná.

Noc

Dnešná noc bude spočiatku oblačnejšia, miestami budú doznievať prehánky, prípadne búrky z večera, neskôr sa začne oblačnosť rozpadávať a ustanú aj zrážky, ale nad ránom sa zasa začnú tvoriť už spomínané hmly. Táto noc bude o nejaký ten stupeň chladnejšia: teplota poklesne na 14/9 stupňov.

Celkovka

Zajtra cez deň bude zrána pekne na celom území, ale popoludní sa už začne počasie od severozápadu zhoršovať.

Západ: Týka sa to aj západného Slovenska, kde bude po ranných lokálnych hmlách spočiatku prevládať len málooblačné počasie, ale postupne začne od severozápadu oblačnosť pribúdať a k večeru sa očakávajú už aj prehánky, prípadne búrky. Teplota sa vyšplhá na 23/25 stupňov.

Stred: Stred Slovenska bude takisto zrána zahmlený, najmä v dolinách a kotlinách. Inak má byť pekne, spočiatku polojasno, postupne začne na severe pribúdať oblačnosť a samozrejme aj s prehánkami a búrkami, ktoré môžu byť na horách aj intenzívnejšie a nie je vylúčené ani krupobitie. Teplota sa bude pohybovať od 22 stupňov na severe do 26 na juhu.

Východ: No a na východe sa bude počasie vyvíjať podobne. Takže zrána rátajte s lokálnymi hmlami, postupne sa vyčasí a okolo poludnia sa už v Tatranskej oblasti oblačnosť zväčší a vyskytnú sa aj prehánky, alebo búrky. Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na 21/27 stupňov.

Hory: Slovenské hory sa v týchto dňoch len tak hemžia hubármi, pretože hubárska sezóna je momentálne na vrchole. O to viac opatrnejší by ste mali byť, pretože aj na horách sa zajtra počas dňa počasie postupne zmení, rátajte s prehánkami a búrkami, ktoré môžu byť aj intenzívnejšie. Na podhorí nebude chýbať ranná hmla. V n.v. 1500 m sa teplota zatiaľ nezmení a aj zajtra tam má byť okolo 14 stupňov.

Bio: V stredu bude na horách podobne, ale predpokladá sa že sa zhruba o dva stupne ochladí. Zhorší sa počasie a zhorší sa aj biopredpoveď, zajtra nás bude ovplyvňovať 3, teda mierna záťaž.

Predpoveď na ďalšie štyri dni

Studený front, ktorý nám zajtra zhorší počasie sa bude nad nami vlniť, a to znamená že bude nepriaznivo ovplyvňovať počasie u nás pravdepodobne až do piatku. V stredu bude polooblačno až oblačno a nebudú chýbať ani prehánky a búrky, ojedinele aj dážď.

Na západe sa výrazne ochladí, má tu byť len od 15/20 stupňov, na východe sa ešte teplota vyšplhá na 24. Vo štvrtok bude počasie najhoršie, takže rátajte so zamračeným a upršaným počasím, pri výdatnejších zrážkach môže napršať až okolo 20/40 mm, až neskoro popoludní sa od západu začne počasie pomaly zlepšovať. Ochladenie bude pokračovať na 15/23 stupňov.

V piatok má byť už krajšie: polooblačno až oblačno, zrážky sa očakávajú hlavne vo východnej polovici územia. Bude však stále chladno: 16/24 stupňov. No a na víkend sa nám našťastie vyčasí, sobota už bude prevažne polojasná až polooblačná, ak sa vyskytnú prehánky, tak len ojedinele. Teplota vystúpi na 17/23 stupňov, až v nedeľu sa mierne začne otepľovať.

Nádrže:

Ťažko pri takejto predpovedi povedať, či sa pôjde niekto ešte kúpať do prírodných vodných nádrží, aj keď dnes sa napr. na Zemplínsku Šíravu vraj naozaj leto vrátilo a jej brehy ožili. Domaša má vodu zohriatu až na 23 stupňov a celkom teplá je aj Buková, ktorá má 22.

Z nasledujúcich nádrží je na tom najlepšie s teplotou vody Ružiná, ktorá má takisto 22 stupňov, no a Senecké jazerá, Teplý vrch a Zlaté piesky majú vodu tiež o stupeň teplejšiu, momentálne teda 22 stupňovú.

Letoviská: Určite lepším riešením je navštíviť, samozrejme ak máte ešte možnosť, niektoré prímorské letoviská. Kanárske ostrovy budú aj zajtra slnečné s teplotou okolo 28/30 stupňov. Ani teplota vody sa nemení a dosahuje zhruba 23 až 24 stupňov.

V Španielsku sa zajtra môžu vyskytnúť lokálne búrky, ale teplota zostane stále pomerne vysoká: od 28/33st. More má okolo 25/26 stupňov. V Egypte bude pokračovať horúce počasie, takže aj zajtra tam bude slnečno s teplotou od 33/37 stupňov. Červené more je zohriate na 28/29 stupňov.

Pekné, prevažne málooblačné počasie bude mať zajtra aj Grécko a Turecko, teploty sa tam budú pohybovať zhruba v rozmedzí 28/32 stupňov. Príjemne teplé je aj more, ktoré má zhruba 27/29 stupňov.

V Chorvátsku a v Taliansku bude pekne, nie sú však, najmä v Taliansku vylúčené lokálne popoludňajšie búrky. Teplota od 27/29 stupňov. Jadranské more má teplotu okolo 24/25 stupňov. V Karibiku sa budú zajtra tvoriť sem tam prehánky a búrky. Teplota vystúpi na 31 až 35 stupňov a teplota vody sa stále pohybuje od 28 do 30 stupňov.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.