Východniarom a stredoslovákom sa zajtra zíde dáždnik

shutterstock_146442044.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

V atmosfére sa na nás chystá zmena, tak sa poďme spolu pozrieť, čo si na nás počasie v nasledujúcich dňoch pripravilo.

Dnes sme si na Slovensku užívali ešte celkom pokojný jesenný deň. Postupne ho ale v neskorších popoludňajších hodinách začala kaziť oblačnosť zvlneného studeného frontu, ktorý sa začal pomaly presúvať cez strednú Európu smerom na východ. Tento studený front je spojený s tlakovou nížou, ktorej stred sa nachádza nad Južnou Škandináviou a bude ovplyvňovať počasie u nás aj v najbližších dňoch.


Zrážky: Znamená to, že sa vám určite zíde dáždnik a postupne aj teplejšie oblečenie. Zajtra bude z frontálnej oblačnosti pršať najmä na strednom a východnom Slovensku, kde môže lokálne spadnúť aj okolo 25 až 30 litrov vody na meter štvorcový. A samozrejme nie sú vylúčené ani lokálne búrky. Na západe sa vyskytnú zrážky cez deň už iba ojedinele.

Teploty: Ak sa chcete ešte v tomto období vybrať na dovolenku, tak najteplejšie lokality sú stále na juhovýchode Európy, teda v Grécku alebo v Turecku, a teplo je aj na juhozápade, teda napríklad v Španielsku. U nás sa po prechode front zmení smer prúdenia vzduchu, takže sa postupne ochladí. Zajtra sa bude naša krajina nachádzať v teplotnom pásme 15 až 20
stupňov, ale južné lokality budú ešte v teplejšom pásme 20 až 25 stupňov.

Vietor: Dnes u nás pofukoval zväčša slabý premenlivý vietor, ale zajtra už začne fúkať od severu, ale jeho rýchlosť sa výrazne nezmení a bude dosahovať zhruba 20 km/h. Samozrejme pri lokálnych búrkach prechodne zosilnie.

Na ranné hmly sme si v týchto dňoch už zvykli, takže nás neprekvapili ani dnes. Keď však vyšlo slnko, tak sa rýchlo rozplynuli a pohľad na oblohu bol prevažne slnečný. Aj v Martine bolo počasie príjemné, a teplota sa pohybovala okolo 24 stupňov. Ešte teplejšie bolo dnes na východe Slovenska, kde vás prechádzkou alebo posedením v parku takisto sprevádzalo slnečné počasie. Teplota sa popoludní vyšplhala na letných 27 stupňov. Žiaľ, už okolo druhej hodiny sa začalo počasie kaziť, a to najmä na severe a na horách, kde pribudla oblačnosť a vyskytli sa aj prehánky a búrky.

Doprava: Ani zajtra ráno sa nezaobídeme bez lokálnych hmiel, ktoré môžu byť aj husté a dohľadnosť tak bude znížená. Nielen v noci, ale aj cez deň si dajte na cestách pozor, a to najmä pri alebo lokálnych búrkach. Povrch ciest bude mokrý, a tak hrozí nebezpečenstvo šmyku, preto radšej spomaľte. No a aby toho nebolo málo, tak dnes nastal spln mesiaca a bude na nás vplývať ešte aj zajtra. Preto sa vyzbrojte trpezlivosťou, keďže v týchto dňoch môžeme byť oveľa nervóznejší ako inokedy

Noc: Takisto môže spln zhoršovať aj kvalitu spánku, preto bude možno aj dobré, že sa obloha postupne zahalí oblačnosťou alebo sa dokonca zamračí a prekryje tak silné mesačné žiarenie. V priebehu noci sa okrem toho aj rozprší alebo sa vyskytnú prehánky, prípadne lokálne búrky. Fúkať bude mierny severný vietor pri ktorom sa vzduch do rána ochladí na 16 až 10 stupňov.

Zajtra bude počasie úplne iné ako dnes a to najmä na strednom a na východnom Slovensku, kde bude situáciu riadiť studený front. Naopak na západe sa počasie oproti dnešnej noci vylepší.

Západ: Na západnom Slovensku budeme cez deň už po prechode zvlneného studeného frontu, preto môžeme očakávať polooblačné, na niektorých miestach až oblačné počasie. Ak sa vyskytnú prehánky, či občasný dážď, tak iba ojedinele. Teplota vystúpi na 22 až 25 stupňov.

Stred: Na strednom Slovensku však bude oblačno až zamračené a na mnohých miestach čakajte dážď, prehánky, prípadne aj ojedinelé búrky. Na severe vystúpi teplota iba na 15 až 20 stupňov, na juhu sa oteplí do 24 stupňov.

Východ: No východ našej krajiny bude zajtra tiež upršaný. Počasie tu bude oblačné až zamračené na mnohých miestach sa dažďom prehánkami, alebo lokálnymi búrkami. Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na 15 až 24 stupňov.

Hory:

Zmena počasia neobíde zajtra ani horské oblasti. Postupne sa bude oblačnosť zväčšovať až má byť zamračené s dažďom alebo prehánkami, ale nie sú vylúčené ani lokálne búrky. V nadmorskej výške 1500 m sa ochladí a teplota sa bude pohybovať okolo 10 stupňov. Do hôr neodporúčame ísť ani vo štvrtok, pretože tam bude pršať a miestami aj výdatnejšie.

Bio:

Počasie sa nám teda zmení a to pocítia aj meteosenzitívni ľudia. Biopredpoveď je zajtra na 3 a to je mierna záťaž.

Predpoveď na štyri dni

V ďalších dňoch nám počasie ukáže svoju jesennú, teda sychravú a daždivú tvár. Vo štvrtok bude pokračovať upršané a zamračené počasie, a dážď bude miestami aj intenzívny. Daždivo má byť ešte aj v piatok, ale cez víkend sa počasie zlepší. To znamená, že bude už menej oblačnosti aj dažďa. Počasie má byť premenlivo oblačné, a dážď alebo prehánky sa vyskytnú len miestami. Vo štvrtok a v piatok vystúpi teplota na 14 až 22 stupňov ale na východe môže byť teplejšie, a to do 25 stupňov. Cez víkend sa bude teplota pohybovať od 15 stupňov na severe, do 22 až 23 stupňov na juhu územia.

Nádrže: Teplota vody v našich vodných nádržiach je už len informatívna, keďže má byť chladno a daždivo. Najchladnejšiu vodu majú tradične Dedinky, kde dosahuje teplotu len okolo 13 stupňov. Z nasledujúcich nádrží je na tom najlepšie Počúvadlo, ktoré má zhruba 21stupňov a Ružinná, ktorá má dokonca až 22 stupňov.. Kúpať by sa ešte dalo aj na Zemplínskej šírave, ktorá hlási 23 stupňov a celkom teplú vodu má aj Teplý vrch, senecké jazerá a Zlaté piesky, kde sa teplota vody pohybuje okolo 22 stupňov.

Letoviská: Celkom pekné počasie ešte prevláda aj v niektorých dovolenkových letoviskách, napríklad Kanárske ostrovy budú aj zajtra slnečné a teplota vystúpi na letných 30 až 31 stupňov. Teplota vody sa nemení a dosahuje zhruba 23 až 24 stupňov. Ani Španielsko na tom nie je najhoršie, aj keď sa tam budú vyskytovať lokálne búrky. Teplota sa vyšplhá na 28 až 32 stupňov a na Mallorke bude dokonca ešte o stupeň teplejšie. More má teplotu okolo 25 až 26 stupňov.

V Egypte môžu o lokálnych búrkach iba snívať, pretože počasie je tam aj v septembri stabilné, teda slnečné a horúce. Zajtra sa bude teplota pohybovať od 34 do 38 stupňov a Červené more je zohriate až na 29 stupňov. September je ešte príjemný aj v Grécku a v Turecku, kde má byť zajtra slnečno a napríklad v Aténach vystúpi teplota na 32 stupňov. More má pri pobreží Grécka teplotu okolo 25 až 27 stupňov.

V Chorvátsku je už situácia horšia, teda aj zajtra tam očakávame prehánky a búrky. Teplota vystúpi na 26 až 28 stupňov a Jadranské more je ešte celkom teplé a má zhruba 25 stupňov. V Karibiku bude pokračovať oblačné počasie a pridajú sa aj prehánky a búrky. Teplota vystúpi na 32 až 34 stupňov a teplota vody sa stále pohybuje od 28 do 30 stupňov.

BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti