Trus padá ľuďom na hlavu. Na bytovke v Senici hniezdia tisíce holubov

V Senici na Záhorí majú problém s holubmi. Na streche obytného domu v centre mesta ich sedia stovky. Hnevajú sa okoloidúci, no najmä obyvatelia bytovky.

Na zelenú nečakajú. Neboja sa ľudí, ani kamiónov. Na mestskom úrade kvôli nim museli zabezpečiť balkóny. A toto je ich centrum. Strecha bytovky na hlavnej križovatke.

„Za minulý rok sme dali asi 3 000 eur za čistenie odkvapov, v novembri sa čistili a teraz sme už museli pred dvomi dňami čistiť znovu,“ vysvetľuje zástupkyňa vlastníkov Jarmila Slobodová.

„Snažíme sa spolupracovať a komunikovať. Hore na povale toho bytového domu je zriadený mestský holubník, platíme holubára,“ uvádza hovorkyňa mesta Senica Tatiana Moravcová.

Je to vlastne voliéra, ktorá má strešné otvory, cez ktoré holuby prilietavajú a odlietavajú. „Nie je to žiadna rasa ale kríženci, ktorí škodia aj nám. Odhadoval som ich na takých päťtisíc,“ myslí si chovateľ poštových holubov Ivan Švarný.

Holuby postupne odchytávajú a potom odvážajú do lokalít vzdialených najmenej 200 kilometrov, aby sa vtáky nevrátili. Dostať ich zo strechy úplne je podľa holubára nemožné, no odchytom sa dajú eliminovať. Skúšali to už aj pomocou dravcov. Majitelia svojich dravých vtákov ale neradi púšťajú do nebezpečnej rušnej križovatky.

„Na tej povale je hniezdenie veľmi obmedzené, ale aj takýmto spôsobom sa realizuje obmedzovanie počtu populácie. Nebránime sa ničomu, keď sa bude niektoré riešenie javiť ako účinnejšie, určite nebude mať problém senická samospráva k nemu pristúpiť,“ uzatvára Moravcová.

 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti