Sladkosti, z ktorých najviac priberáme

shutterstock_147470120.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Vieme veľmi dobre, že sú nezdravé a plné prázdnych kalórií. Telu nedodávajú žiadne minerály, ani vitamíny, no bohužiaľ, chutia tak dobre, že sa ich nevieme zriecť. Ale ako je to s nimi v skutočnosti?

Sú všetky sladkosti kalorické bomby? Samozrejme, že aj tu platí, všetko s mierou. Ak si dáte raz za čas čokoládovú tyčinku alebo za hrsť gumených medvedíkov, je to v poriadku. V poriadku už nie je, ak pojedáte denne celú tabuľku čokolády alebo celé vrecko cukríkov. Pozrime sa na ne zblízka.

Gumené medvedíky

Zdroj: Shutterstock.com

Ak dbáte na svoju štíhlu líniu, uprednostnite ovocné gumené cukríky. Tie dopadli zo sladkostí najlepšie. Obsahujú veľa cukru, 100g má cca 328 kcal, no sú bez tuku. Niet divu, že mnohé známe ženy, ktoré si potrpia na štíhlu figúru, siahajú práve po gumených medvedíkoch, keď dostanú chuť na sladké.

Penové cukríky - marshmallow

Zdroj: Shutterstock.com

Patria sem penové cukríky rôzneho druhu, tvarov a farieb. Obsahujú tiež pomerne málo kalórií, 100g cca 333 kcal, tuk je tu v zanedbateľnom množstve.

Cukríky

Tvrdé cukríky rôznych príchutí sú tiež vhodnejšou alternatívou na mlsanie. Neobsahujú tuk, "len" cukor. 100g cca 352 kcal, 2 cukríky len 35 kcal.

Cukríky s náplňou

Mäkké tzv. žuvacie cukríky sú viac-menej z cukru, takisto bez tuku ako tvrdé cukríky. Majú však o niečo viac kalórií: 100g 387 kcal.

Lentilky

Zdroj: Profimedia.sk

Čokoládové lentilky, ktoré pozná každá z nás minimálne z detstva. Aj keď sú malé, sú dosť kalorické. 100g 479 kcal, 10 lentiliek cca 96 kcal. Bohužiaľ aj obsah tuku je dosť vysoký.

Oriešky v čokoláde

Ešte horšie ako lentilky dopadli oriešky v čokoláde. Oproti lentilkám k čokoláde totiž pribudli oriešky bohaté na tuky. 100g má cca 492 kcal. Desať orieškov má zhruba 148 kcal.

Čokoláda

Zdroj: Profimedia.sk

Čokoláda je bohužiaľ na vrchole, čo sa týka množstva kalórií a obsahu tuku. Je to kalorická bomba, ktorá našej postave nelichotí. Najviac priberáme z bielej čokolády, lebo obsahuje najviac masla. Naopak najmenej kalórií a tuku má horká čokoláda.

100 horkej čokolády obsahuje cca 498 kcal

100 horkej čokolády s orieškami cca 528 kcal

100g mliečnej čokolády cca 525 kcal

100g bielej čokolády cca 546 kcal

Nugát a pralinky

Zdroj: Shutterstock.com

Nugát a pralinky rôzneho druhu sú rovnako ako čokoláda kalorické bomby. Na porovnanie uvádzame pár príkladov:

100g nugátu cca 494 kcal

100g praliniek s marcipánom cca 532 kcal

100g praliniek s alkoholom cca 376 kcal

100g praliniek s orieškami cca 442 kcal

BRATISLAVA/ KAMzaKRASOU.sk, Ingrid

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.