Domáce

Šikana na školách. Štvrtina žiakov sa priznala, že ubližovali spolužiakovi

žiaci píšu test
Zdroj: Shutterstock.com

Najčastejšie sa deti stretli pri šikanovaní s ponižovaním - urážkami, vysmievaním sa a zastrašovaním.

Viac ako štvrtina žiakov sa priznala k tomu, že sa zúčastnili na ubližovaní spolužiakovi. Zistila to Štátna školská inšpekcia, ktorá v minulom školskom roku v 86 školách zisťovala bezpečnosť prostredia.

Podľa zistení Štátnej školskej inšpekcie sa v škole necítilo bezpečne 14 % detí. Na otázku, či sa v škole cítia deti bezpečne, odpovedalo áno viac ako 70 % chlapcov a o niečo menej dievčat.

Osobnú negatívnu skúsenosť so šikanovaním priznala štvrtina chlapcov a 20 % dievčat. Svedkom šikanovania niekoho iného bolo 43 % žiakov. Zo spolužiakov má niekedy strach približne 12 % chlapcov a viac ako 15 % dievčat.

So šikanovaním sa deti najčastejšie stretávali počas prestávok, ale aj mimo školy. Školáci sa pri oznámení agresívneho správania obracali najmä na rodičov, priateľov a spolužiakov, v menšej miere na triednych učiteľov. Výchovného poradcu a koordinátora prevencie vyhľadali zriedkavejšie. "Nepriaznivo vyznieva skutočnosť, že mnohí respondenti o probléme nepovedali nikomu," konštatuje správa školskej inšpekcie.

Najčastejšie sa deti stretli pri šikanovaní s ponižovaním - urážkami, vysmievaním sa a zastrašovaním. Nasleduje telesné napadnutie a poškodzovanie vecí. Podľa dievčat prevládali rôzne spôsoby ponižovania, podľa chlapcov zas fyzické útoky. 

Štátna školská inšpekcia kontrolovala v minulom školskom roku bezpečnosť v 86 školách. Informácie získavala z rozhovorov, dotazníkov i dokumentov školy. Pri prevencii pred agresívnym správaním uprednostnili žiaci dôveru k rodičom, za dôležitú považujú aj otvorenosť vo vzťahu k učiteľom. Z iných možností zdôraznili kontrolu tried dozor konajúcimi učiteľmi cez prestávky, posilnenie odvahy svedkov oznámiť zodpovednej osobe negatívne správanie svojich spolužiakov či nainštalovanie kamerového systému. Deti by uvítali viac rozhovorov so psychológmi, kolektívne sedenia so vzájomnou komunikáciou a výmenou názorov, viac výchovných podujatí, veľkú váhu priradili správnej výchove v rodinách.

BRATISLAVA, SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti