Domáce

Dodávky plynu kolísali aj dnes. Bez vysvetlenia

Plyn
Zdroj: TASR

Situácia je nejasná, pretože vyjadrenia sú neúplné a Rusko navyše akékoľvek obmedzovanie toku odmietlo.

Slovenský plynárenský priemysel aj dnes zaznamenal mierny pokles objemu dodávok zemného plynu - približne o 10 percent. Informoval o tom hovorca SPP Peter Bednár. Z dostupných informácií však nie je jasné, či ide o niečo mimoriadne, alebo nie.

"Na dodávky pre všetkých zákazníkov od domácností po veľké priemyselné podniky táto situácia nemá žiadny vplyv a sú v plnej miere zabezpečené," ubezpečoval Bednár.

Kto sa v tom vyzná? Plynu je vraj menej, ale nikomu údajne nič chýbať nebude

Spoločnosť Eustream, ktorá zabezpečuje prepravu plynu cez Slovensko do ďalších krajín, zase tvrdí, že prichádza toľko plynu, koľko bolo vopred avizované. "Eustream môže konštatovať, že preprava plynu zodpovedá potvrdeným objemom," zhrnul hovorca Vahram Chuguryan. "Naša spoločnosť prepravuje zákazníkom taký objem plynu, aký je pristavený na hraniciach. Prepravca nemá dôvod skúmať príčiny kolísania objemov plynu nominovaných jeho zákazníkmi. Objem prepravy závisí od dodávateľsko-odberateľských vzťahov zákazníkov (shipperov)," dodal.

Špekulovanie o zásobovaní plynom z Ruska spustili informácie ruskej tlačovej agentúry RIA, ktorá sa odvolávala na zdroj z Ukrajiny. Vzápätí viaceré médiá citovali poľský plynárenský koncern PGNiG, ktorý hlásil pokles dodávok. Zároveň však jeho predstavitelia oznámili, že zatiaľ nepoznajú dôvod.

Ruská strana obmedzovanie dodávok odmietla.

BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.