Bývalý funkcionár NAKA sa najprv priznal k úplatkom, teraz otočil a tvrdí, že sa priznal pod nátlakom

Bývalý funkcionár NAKA sa najprv priznal k úplatkom, teraz otočil a tvrdí, že sa priznal pod nátlakom
Ľudovít Makó. Zdroj: TV Markíza

Na súde s exfunkcionárom NAKA Mariánom Kučerkom, ktorý mal prijímať úplatky, zazneli záverečné reči. Bývalý policajt najskôr korupciu priznal, teraz otočil a tvrdí, že spolupracovať začal pod nátlakom.

Marián Kučerka mal vziať niekoľko desiatok tisíc eur ešte ako elitný vyšetrovateľ NAKA. Pracoval priamo pod Bernardom Slobodníkom, ktorý teraz proti nemu svedčil. A nielen on.

V pojednávacej miestnosti sa v pondelok (14. 3.) objavil aj bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó. Potvrdil, že s Kučekom boli priatelia. Pred sudcom opísal, ako a prečo mal peniaze Kučerkovi odovzdať. Podľa neho boli za to, že policajná akcia v roku 2017 voči podnikateľom, ktorí boli podozriví z podvodov, nebude okázalá a teda, že nepoužijú kukly a nepodajú ani návrhy na väzbu. Vo vzťahu k svojej bezpečnostnej situácii sa Makó pre média nevyjadril, aby to nenarušilo veci v ďalších konaniach.

Tvrdí, že Mariánovi Kučerkovi doniesol 200-tisíc eur domov. Sumu si potom ešte mali deliť. Obhajoba Makóovi vyčítala, že nevypovedá tak, ako predtým. „Vypovedám konzistentne. To, že opomeniete nejakú vetu v priebehu dvoch rokov, to je absolútne normálna vec,“ vyhlásil Makó.

Norbert Bödör. Zdroj: TV Markíza

​Na súde sa ukázal aj Norbert Bödör, tentokrát v úlohe svedka. Marián Kučerka mal od neho podľa obžaloby prevziať úplatok za to, aby neobvinil príbuzného exministra Petra Žigu, Štefana. Nitriansky oligarcha odmietol vypovedať, lebo je sám obvinený.

Okolo Mariána Kučerku bolo horúco najmä v čase, keď ho zadržali. Zastával si ho Robert Fico. Vravel, že na expolicajta prokurátori Michal Šúrek a Ondrej Repa vyvíjali nátlak, aby sa priznal. Za chrbtom mu vtedy viseli gestapácke kabáty. Prokurátori nátlak na Kučerku odmietajú.

Súvisiaci obsah

​Potom ale prišiel zvrat, z martýra sa stal kajúcnik - ku korupcii sa priznal, vypovedal a prokurátorom sa ospravedlnil. No nedávno Marian Kučerka zase otočil a tvrdí, že je nevinný. Povedal, že s políciou začal spolupracovať pod psychickým nátlakom, chcel sa dostať von z väzby a bál sa o svoju manželku, že ju pošlú za mreže, medzičasom ju totiž tiež obvinili.  

Expolicajt žiada súd, aby ho spod obžaloby oslobodil. Rozsudok vyhlásia vo štvrtok (17. 3.) poobede na ŠTS v Banskej Bystrici.

 Téme sa dlhodobo venujú Martina Kašiarová a Zuzana Ferenčáková.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti