Ak si prichýlite utečencov, musíte si zvážiť, či ste ochotní sa o nich starať aj dlhodobo

Ak si prichýlite utečencov, musíte si zvážiť, či ste ochotní sa o nich starať aj dlhodobo
Dobrovoľníčka poskytujúca ubytovanie Katarína Colloseus. Zdroj: TV Markíza

Musíte tiež počítať aj s ich dlhším pobytov u vás.

Dobrovoľníkov, ktorí umožňujú ukrajinským rodinám bývanie vo vlastných príbytkoch, pribúda. Nie je to však len o poskytnutí strechy nad hlavou. Pre ľudí, ktorí utiekli pred vojnou sa stávate najbližšími mentormi.

Katarína Colloseus s manželom vo svojom dome prichýlili Oľgu s vnučkou z Ukrajiny. Utiekli zo zbombardovaného Charkova. Manželia rátajú s tým, že sa u nich zdržia dlhšie. „Vedeli sme, že keby sme my utiekli, boli by sme veľmi radi za takúto pomoc. A tak sme upratali izbu, vybavili sme ju všetkým potrebným a dúfam, že sa tu majú dobre,“ povedala nám dobrovoľníčka poskytujúca ubytovanie Katarína Colloseus.

Poskytnutím samotného ubytovania sa však pomoc nekončí. Pre rodinu sa stávate aj akýmsi mentorom a najbližším človekom, ktorý pomáha s každodennými potrebami.

Zabezpečiť základné veci a oblečenie pre nových členov domácnosti pomohli manželom napríklad aj susedia. Snažili sa pomôcť s administratívou, vybavili účty v bankách, simkarty. „Je to značný zásah do súkromia, ale dá sa to skĺbiť, aj oni sa museli prispôsobiť nášmu režimu, ale zatiaľ to funguje fajn,“ priznala pani Colloseus.

Michaela Bagálová z Bratislavského dobrovoľnícke centrum nám povedala, že záujemcovia, ktorí ubytovať utečencov, aby mali ako prvé kontaktovať miestny obecný alebo mestský úrad. Mal by tam byť dobrovoľník, ktorý im pomôže pre utečencov všetko vybaviť.

Dobrovoľnícke organizácie túto pomoc prirovnávajú k adopcii si rodiny. Ten, kto chce ponúknuť ubytovanie musí zvážiť, či ho vie zabezpečiť dlhodobo alebo len krátkodobo.

Niektorí Ukrajinci plánujú ostať na Slovensku iba pár dní, kým si oddýchnu a pokračujú v ceste ďalej. Iní tu plánujú zostať aj dlhšie, týždne až mesiace.

„Tie ženy, ktoré prichádzajú hovoria o pár týždňoch. Akoby ešte nepracovali s informáciou, že situácia sa vyvíja a možno sa už nebudú mať kam vrátiť. V reáli to možno bude pár mesiacov. Aj keď si hľadajú prácu hovoria o pár týždňoch a chcú sa vrátiť domov,“ doplnila Bagálová.

Od dobrovoľníkov, ktorí poskytnú svoju strechu nad hlavou si to okrem materiálnej vyžaduje aj psychologickú pomoc. Domáci by mal mať prehľad v právnych predpisoch ohľadom dočasného útočiska a mali by byť ich duševným sprievodcom.

 Tému spracovala Diana Bilousová.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti