Utečencov ubytujú rýchlejšie, k dispozícii je štátny registračný systém

Utečencov ubytujú rýchlejšie, k dispozícii je štátny registračný systém
Ubytovanie pre Ukrajincov Zdroj: TV Markíza

Zaškolení ľudia na hraničných priechodoch či infopointoch už môžu voľné kapacity pre Ukrajincov vyhľadávať v štátnom registračnom systéme, ktorý spustil rezort dopravy. Zatiaľ je tam nahlásených 140 ubytovacích zariadení, ďalšie štát aj súkromníci stále dávajú dokopy.    

Ajan utiekla z doneckej oblasti, v Košiciach na stanici v pondelok (14. 3.)  hľadala ubytovanie na týždeň pre štyroch ľudí osoby. Dobrovoľník preveril jej možnosti cez tablet, niečo iné ako telocvičňu keďže majú malé dieťa. Avšak nič také nenašiel.

Doterajšie pracné a viackrát aj chaotické overovanie dostupných lôžok postupne nahrádza jednotný rezervačný systém, kde sú všetky dostupné lôžka na jednom mieste. Ten celoštátny spustilo ministerstvo dopravy minulý týždeň.

„Doteraz je zaregistrovaných asi 2 000 štátnych lôžok a asi tisíc hotelových. Ale tá registrácia stále beží a chcem vyzvať aj mojich kolegov zo štátnej správy, aby tam doplnili štátne kapacity, ktoré majú,“ konštatoval minister dopravy Andrej Doležal.

Systém už funguje, testuje sa, ale zabezpečuje sa ubytovanie aj inými formami.

S vlastnou verziou rezervačného systému prišiel aj Košický kraj. Len počas dnešného dopoludnia v humanitárnom stane na stanici ubytovali 450 ľudí. V rezervačnom systéme majú k dispozícii 23 župných zariadení s kapacitou viac ako 3 000 miest a stále ich navyšujú.

O štatút dočasného útočiska už u nás požiadalo vyše 25-tisíc utečencov. Česko už napríklad varovalo, že ďalších Ukrajincov nemá kde ubytovať. Kde sú naše limity, zatiaľ nikto nevie.

Koľko z ponúkaných kapacít je už momentálne obsadených, ministerstvo nevedelo povedať. No hovorí, že keby bolo najhoršie, do úvahy pripadá aj hospodárska mobilizácia, kedy by hotely či penzióny chtiac-nechtiac museli miesta utečencom ponúknuť.

Množstvo z nich, aj spolu s bežnými ľuďmi, ponúka strechu nad hlavou dobrovoľne.

„Nechceme sa spoliehať len na štát. Už teraz tam je asi 9 tisíc súkromných miest. Bude tiež nástroj, keď to schváli parlament preplácanie 7 eur na dospelého, 3,50 na dieťa,“ dodal Doležal.

Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti