Medzi zadržanými osobami pre podozrenie zo špionáže bol aj bývalý asistent poslanca Suju

Jozef Mihalčin
Jozef Mihalčin Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Svoju vlasť zradil za 500 eur. Reč je o prispievateľovi dezinformačného portálu Hlavné správy - Bohušovi Garbárovi, ktorý sa priznal k špionáži pre Rusko.

Vojenské spravodajstvo ho nahralo, ako berie úplatok od agenta ruskej rozviedky, ktorý ho úkoluje, aby zistil utajované informácie. Okrem neho polícia zadržala aj plukovníka, ktorý s Rusmi údajne spolupracoval už od roku 2013.

„Povedal som Moskve, že si taký dobrý chlapec. Máš veľa kamarátov a Moskva rozhodla, že budeš taký lovec,“ povedal ruský spravodajský dôstojník Sergej Solomasov v družnej debate s externým prispievateľom portálu Hlavné správy Garbárom.

 „Ja potrebujem takú politickú informáciu, komunikácia medzi krajinami, vnútrom NATO, vnútrom Európske únie, Bratislava aj iné krajiny,“ pokračoval vo videu Vojenského spravodajstva, ktoré zverejnil Denník N. 

„Uvidíme, kde sa dostaneme. Neviem teraz,“ reagoval na jeho požiadavku Garbár. 

 Autenticitu videa v utorok (15. 3.) potvrdili špeciálny prokurátor s policajným prezidentom. Garbára obvinili zo zločinu vydieračstva a prijímania úplatku. Ku špionáži pre Rusko sa priznal. Spolupracovať s ich rozviedkou začal minulý rok. 

„Táto osoba vyzvedala, zbierala a poskytovala vysoko citlivé informácie a utajované skutočnosti vrátane tých, ktoré sú označené pod zákonným stupňom utajenia tajné a prísne tajné pre svoje ruské spravodajské kontakty,“ konštatoval Hamran. 

Garbár podľa informácií polície vyzvedal minimálne u dvoch kontaktov. Prvým z nich je Bohuš M. z Ružomberka. Do konca minulého roka pracoval v SIS.

Ďalším Garbárovým kontaktom je Jozef Mihalčin. V minulosti bol poslaneckým asistentom Miroslava Suju, ešte kým bol v ĽSNS. Kotlebovej strane v minulosti Garbár daroval 10-tisíc eur. Exasistenta Mihalčina policajti taktiež prepustili bez obvinenia. Podľa Lipšica zatiaľ dôkazná situácia nebola taká silná, aby ho voči nemu vzniesli. Mihalčin svoje zadržania v telefonáte pre TV Markíza označil za „hlboký omyl“ a povedal nám, že v prípade figuruje ako svedok. 

Ďalším zo zadržaných je plukovník Pavol Bučka. V minulosti pôsobil na vojenskej akadémii v Liptovskom Mikuláši. Pre Rusov údajne pracoval už od roku 2013. Je to bývalý prorektor vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši.

Podľa špeciálneho prokurátora je podozrivý, že dlhodobo spolupracoval s ruskou vojenskou rozviedkou, ktorej dôstojníkom odovzdávala mimoriadne citlivé dokumenty. Hamran doplnil, že tieto informácie sa týkali záujmov NATO a našich ozbrojených síl.

Za to si vyslúžil, rovnako ako Bohuš Garbár, obvinenie. Za mrežami môžu obaja obvinení muži stráviť v prípade dokázania viny až 13 rokov. Ruská ambasáda zareagovala na obvinenie zo špionáže na sociálnej sieti citátom z biblie - Nevymýšľaj lož proti priateľovi ani nepriateľovi. 

Pre Pavla Bučka žiada vyšetrovateľ NAKA aj väzbu. O tej bude rozhodovať sudkyňa Špecializovaného trestného súdu už dnes večer.

Tému spracoval Adel Ghannam.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.