Domáce

Chystajú sa nás v peniazoch "utopiť". Tentoraz v eurách

Euro
Zdroj: Shutterstock.com

Všetko v duchu: keď to nejde silou, pôjde to ešte väčšou silou. Napokon, ťažko robiť niečo iné.

"Tlačením" miliárd nových peňazí sa snažili ekonomiku oživiť USA (podľa oficiálnych čísiel "hra" zatiaľ funguje) aj Japonsko (darí sa mu podstatne horšie než Spojeným štátom) a pridá sa aj Európa. Napriek tomu, že sa dlho hovorilo, že Európska centrálna banka nemôže robiť opatrenia ako americký FED a japonská BOJ, odrazu - bez zrozumiteľného vysvetlenia - sa ECB chystá nakupovať dlhopisy. Navyše vo veľkom, vyplýva z vyjadrenia šéfa banky Maria Draghiho. 

Program nákupu dlhopisov bude mať "veľký" objem, vyhlásil Draghi. Sám balík presnejšie nevyčíslil, ale spomína sa zhruba 500 miliárd eur.

Zdá sa byť proti zdravému rozumu, aby sa dlhy zvyšovali takým vysokým tempom. No zvyšujú sa

Vykupovať sa budú podľa dostupných informácií dlhopisy od bánk. Prečo by malo opatrenie pomôcť lepšie než v nedávnej minulosti uskutočnené dve vlny LTRO, cez ktoré banky získavali stovky miliárd eur za veľmi nízky úrok, sa finančníci vysvetliť neráčili.

A čo má vlastne nový prítok peňazí zabezpečiť?

Aby banky napožičiavali ďalšie peniaze firmám, ktoré by sa pustili do nejakej výroby a rozprúdili ekonomiku. Problémom však je, že mnohé firmy jednak už vysoké dlhy majú a je navyše vysoko otázne kam investovať. V posledných rokoch sa totiž darí najmä spoločnostiam zameraným na bohatých klientov (nemecké luxusné autá či švajčiarske hodinky) a prebojovať sa medzi ne je mimoriadne náročné.

Snaha prelomiť stagnáciu ekonomiky ochromenej vysokými dlhmi ďalšími dlhmi preto pripomína úslovie: Keď to nejde silou, pôjde to ešte väčšou silou. Na strane druhej, čo iné možno robiť? Priznať, že je čas na veľký bankrot?

Zdroj: europa.euMILÁNO/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.