Spáchali špióni vlastizradu? Právnik vysvetľuje, aké tresty hrozia podplateným ruským špiónom a trolom

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/vchal

Cieľom Ruska je rozdeliť zapadnú spoločnosť. Využívajú na to aj médiá, ktoré šíria kontroverzné názory.

Rusko si údajne platilo ľudí na Slovensku, aby im za peniaze získavali dôležité informácie. NAKA zadržala pre podozrenie zo špionáže plukovníka zo slovenského ministerstva obrany, príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) a osobu, ktorá je s ním spojená. Všetkých podozrivých mal podplácať zamestnanec ruského veľvyslanectva na Slovensku. Ako prvý o tom informoval Denník N, ktorý zároveň zverejnil aj zostrih z tajnej kamery. Celkovo obvinili štyroch ľudí, dvaja sa už priznali.

Na zverejnenom videu je zachytený rozhovor medzi Bohušom Garbárom a plukovníkom Sergejom Solomasovom. Kým Garbár prispieval do Hlavných správ, druhý bol de facto vojenským pridelencom na ruskej ambasáde v Bratislave. Hlavné správy sú web, ktorý NKÚ pre šírenie dezinformácií o ruskej agresii na Ukrajine, vypol.

Vyzradené informácie môžu vážne poškodiť záujmy Slovenska, aj jeho zvrchovanosť

Vysokoškolský učiteľ z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Tomáš Strémy vysvetľuje, čo znamenajú pojmy vyzvedačstvo a vlastizrada a aké informácie o Slovensku môže chcieť získať iná krajina.

„Trestného činu vyzvedačstva sa dopustí osoba, ktorá vyzvedá skutočnosť utajovanú na ochranu záujmov Slovenskej republiky alebo na ochranu záujmov iného štátu, medzinárodnej organizácie, nadnárodnej organizácie alebo združenia štátov, na ochranu záujmov, ktorých sa Slovenská republika zaviazala. Tieto utajované skutočnosti sa podľa závažnosti rozlišujú na prísne tajné a tajné, pričom páchateľ má cieľ ju vyzradiť cudzej moci alebo cudziemu činiteľovi,“ vysvetľuje.

Ohrozenie utajovanej skutočnosti je podobný trestný čin s tým rozdielom, že páchateľ vyzradí utajovanú skutočnosť akejkoľvek nepovolanej osobe, teda nie len štátu alebo činiteľovi z iného štátu.

Štát, ktorý platí za vyzvedačstvo, sa najčastejšie snaží zistiť informácie o politickej situácii, politických stranách, ich predstaviteľoch a nástupcoch, o ekonomickej situácii a všetkých faktoroch, ktoré túto situáciu môžu ovplyvniť, o možnostiach v oblasti vedy a techniky, o vojenskom potenciáli, doktrínach a plánoch, o závažnej kriminalite či o psychologických faktoroch ovplyvňujúcich vyššie spomenuté.

„Ak by šlo o vyzradenie prísne tajnej informácie, následok by spočíval vo vážnom ohrození zachovania ústavnosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti štátu, alebo by mohli vzniknúť nenahraditeľné a vážne škody v oblasti ochrany, bezpečnosti, ekonomických záujmov, zahraničnej politiky alebo medzinárodných vzťahov, a tým by mohla vzniknúť mimoriadne vážna ujma na záujmoch Slovenskej republiky. V prípade tajných informácií môže nastať ohrozenie zahraničnopolitického postavenia, obrany, bezpečnosti a záujmov štátu v medzinárodnej a ekonomickej oblasti, a tým by mohla vzniknúť vážna ujma na záujmoch Slovenska,“ vysvetľuje Strémy. 

Medzi obvinenými sú aj príslušníci ministerstva obrany a SIS. Je preto možné, že vyzrádzali aj utajované informácie. Garbár, ktorý podľa videa prijímal úplatky, údajne vyzvedal u Jozefa Mihalčina, bývalého asistenta poslanca Miroslava Suju (Republika). Jeho bývalý kolega z ĽSNS Martin Beluský je predsedom osobitného výboru NR SR pre kontrolu činností NBÚ a členom výboru pre preskúmavanie rozhodnutí NBÚ. Kotlebovci tak zrejme bežne disponujú aj utajovanými informáciami.

V prípade vlastizrady ide o trestný čin, ktorý spácha občan v spojení s cudzou mocou alebo štátom formou teroru, záškodníctva alebo sabotáže. Vyzrádzanie utajovaných skutočností a špionáž pre cudziu krajinu sa za istých okolností dá považovať za vlastizradu. „V závislosti od skutkového stavu konkrétneho prípadu by mohlo dôjsť k naplneniu obligatórnych znakov vlastizrady,“ dodáva Strémy.

Za špionáž hrozí trest štyri až desať rokov. Ak sa jej dopustí človek, ktorému bolo osobitne uložené nevyzrádzať tajné informácie, môže byť odsúdený na osem až 15 rokov. Strémy dodáva, že ak sa páchateľ trestného činu dopustí počas krízovej situácie, hrozí mu až doživotie. V prípade ohrozenia utajovanej skutočnosti hrozí páchateľovi trest šesť mesiacov až tri roky. Ak má úmysel vyzradiť ju do cudziny, páchateľovi hrozí jeden rok až päť rokov za mrežami. Vlastizrada sa môže trestať až doživotím.

Goda: Vnútorne rozoštvaná spoločnosť je slabším nepriateľom ako zjednotená 

Indície, že na Slovensku pôsobia ľudia, ktorým platí Rusko za šírenie dezinformácií, tu boli už pred akciou NAKA. Expert na dezinformácie Jakub Goda pripomína, že bolo dokázané, že novinár Jevgenij Paľcev chodil na stretnutia do ruskej agentúry Sputniku a písal do Hlavných správ a časopisu Zem a Vek. Druhou indíciou bolo stretnutie Tibora Rostasa na ruskom veľvyslanectve niekoľko rokov dozadu, kde sa rozprávali o vzájomnej podpore.

Podpora novinárov na Slovensku zo strany Ruska sa prejavuje výberom tém a spôsobom, ako o nich informujú.

„Zaujímavé je, že vo všeobecnosti charakter ruskej propagandy nie je primárne o tom, že by chceli vytvoriť jednotný naratív o dobrom Rusku, ale často je to skôr zamerané na rozoštvávanie našej spoločnosti, teda na polarizovanie. Vyberajú si akékoľvek témy, ktoré často ani nesúvisia s geopolitikou, ale sú polarizujúce. Zo zahraničia sú zdokumentované prípady, keď z Ruska boli podporované antivax kampane, teda burcujúce proti očkovaniu. Táto téma nesúvisí s geopolitikou, ale dobre slúži na rozoštvávanie spoločnosti. Cieľom je oslabiť západné spoločností a jedným z najlepších spôsobov je vyhrocovať vnútorne konflikty,“ vysvetľuje Goda.

Aj na Slovensku boli dezinformačné weby silno proti očkovaniu novými vakcínami proti COVID-19. Burcovali aj ľudí proti noseniu rúšok či dodržiavaniu opatrení. S Ruskou federáciou teda tieto témy nemali priamy súvis.

Cieľom tejto taktiky je rozdeliť spoločnosť. „Keď sme vnútorne rozkolísaní a rozoštvaní, tak pochopiteľne sme pre nich slabší nepriateľ, ako keď je spoločnosť jednotná a zomknutá,“ hovorí Goda.

Rusku nejde len o rozbitie spoločnosti na Slovensku. Cieľom je destabilizovať celý región vrátane západnej Európy. Chcú oslabiť niekoho, koho už dnes Rusko oficiálne nazýva svojím nepriateľom.

Nie vždy sú za tým len peniaze

Rusko sa svoj vplyv snaží šíriť prostredníctvom tzv. alternatívnych médií. Posledné roky sú však lepším nástrojom sociálne siete. Informácie sa tam šíria rýchlo a vo veľkom objeme. Populárne sa stali najmä niektoré profily osôb ale aj politikov, ktorí majú veľa sledovateľov a ich príspevky sa tak dostávajú k veľkému množstvu ľudí.

„Prítomnosť sociálnych sietí umožňuje lacno, rýchlo a efektívne šíriť propagandu. Keby sme žili v roku 2005, tak to takto ľahko nepôjde. Za takéto lacné peniaze s vysokou účinnosťou by to bez sociálnych sietí nevedeli robiť. Je to obrovská smršť informácií a ťažko sa v tom orientovať. Keď niekto odtiaľ prijíma informácie, ovplyvňuje to jeho mienku,“ hovorí Goda.

Nevylučuje ani to, že prokremeľskú propagandu šíria na Slovensku účelovo aj politici. Nemusia z toho mať len finančné výhody. „Niekedy je to len o tom, že si pozvú do Ruska politických lídrov. Najznámejší príklad u nás je Andrej Danko. Možno mu stačí pocit prestíže, keď ho zavolajú do Ruska na recepcie či do klubov. Vytvárajú si s politikmi vzťahy. A časť politikov to môže robiť len preto, že chcú zabodovať v tej časti populácie, ktorá je prorusky orientovaná,“ vysvetľuje expert.

Podľa Denníka N mal prispievateľ Hlavných správ posielať peniaze aj strane ĽSNS. Stále to však podľa Godu nie je jasný dôkaz, že kotlebovci sú platení Kremľom za rozoštvávanie slovenskej spoločnosti.

Odhalenie korupcie v alternatívnych médiách môže podľa Godu ovplyvniť verejnú mienku časti ľudí. Je však ťažké odhadnúť, ako na to budú reagovať „skalní“ fanúšikovia dezinformačných webov.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti