Vladimír Mečiar: Je to sprostosť!

koniec kankanu3.jpg

Povedal na margo novej knihy Rasťa Piška Koniec kankánu Vladimír Mečiar. Na krst Piškovej knihy prišiel aj Béla Bugár, Milan Kňažko, či expremiérka Iveta Radičová.

Neváhal slovne zhodiť ministra, pouťahovať si z neho pre národom. Cyrilova relácia bola sledovaná, žiadaná, vplyvná. Ale pomery sa menia, politici sa striedajú. Keď si práve užíval kdesi pri mori, prišla mu čudná smska.

Vyhodili nas z televizie. Ak budes mat cas, zavolaj.

Cyril je hlavný hrdina nového románu Rasťa Piška Koniec kankánu, ktorý včera pokrstili v bratislavskom Kafe Scherz. Prišla bývalá premiérka Iveta Radičová, knihu pokrstili boxerskými rukavicami Igor Adamec a Ján Fule a prehovorili aj Mečiar, Bugár, či Kňažko. Ich vyjadrenia na margo novej Piškovej knihy si budete môcť pozrieť v reportáži, ktorú pre vás pripravujeme - objaví sa pri knihe Koniec kankánu, aj na našom Youtube kanále.
Nižšie si zatiaľ môžete pozrieť fotky z krstu.

Zdroj: BUX

Ale späť k príbehu. Písal sa rok 1998. Významný rok z pohľadu slovenskej politiky. Blížili sa voľby, ktoré mali znamenať pád mečiarizmu a novú cestu pre našu krajinu. Aké však boli mesiace predtým? Čo všetko sa udialo za oponou, za ktorú bežní ľudia nevidia? Aké boli pomery v politike, v médiách?

Zdroj: BUX

Rasťo Piško približuje toto obdobie cez pútavý a vtipný príbeh Koniec kankánu. Pretvárka, intrigy, masky. Ľudia mali svoje sny, túžby, lásky, dokonca aj morálne zásady, ktoré sa pokúšali naplniť. No pravidlá novej spoločnosti boli nemilosrdné. Rozbíjali vzťahy, korumpovalo sa, krivili sa charaktery, mnohí museli pristúpiť na zásadné kompromisy. Nastal boj o holú existenciu.

Prečítajte si úryvok...akákoľvek podobnosť so skutočnými osobami a dianím je čisto zámerná:

„Čo keby sme si zavolali tohto?" spýtal sa minister a pohodil hlavou smerom k televízoru.
Demo Krišiak spozornel. Ten film poznal ešte z detstva. Bol poriadne starý, ale stále mal humor a švih. Televízie ho často vysielali.
„Belmonda?" spýtal sa neveriacky.
„Aj tú druhú. Tú som chcel vždy pretiahnuť."
„Claudiu Cardinale?"
„Hej," prikývol minister. „Tebe sa nepáči? Alebo si na blondínky?"
Demo sa rozkašľal, whisky mu zabehla v krku.
„Musí mať najmenej šesťdesiat rokov," dostal zo seba.
„Belmondo?" spýtal sa Šaňo bez toho, aby odtrhol oči od obrazovky.
„Ten má určite viac."
Minister naňho prekvapene pozrel. Potom sa poškrabal po brade. Nohu si opäť prehodil cez koleno.
„Keď už herci, tak poriadni, nie? Týchto pozná celý svet."
„Musia byť nenormálne drahí."
„Takí starí a drahí?" nechápal Šaňo. „Belmondo mal predsa infarkt. Môže byť rád, že si dačo zarobí."
„Na Západe je to iné. Tam sa platí za meno. Za to, čo človek v živote dokázal."
Šaňo sa pozrel na svoje rolexky a vstal. Nacvičeným pohybom si napravil kravatu.
„Tak vidíš," zasmial sa nasilu. „Tam sa platí za to, čo človek dokázal. A čo dokázali títo naši pajáci? Hrať partizánov a komunistických primárov!"
Šaňo dopil minerálku, znova sa zadíval na film. Bujné poprsie Claudie Cardinale sa naklonilo k Belmondovej tvári. Minister si oblizol pery, hlasno mľaskol.
„Keľo ma?" prešiel do východniarskeho nárečia. „Šidešac?... I tak by šem ju zrobil, ci Mariju!"

Zdroj: BUX

Koniec kankánu je voľným pokračovaním románov Hačava a Bohémska kolonáda, v ktorých sa Rasťo Piško snaží zachytiť osudy ľudí vo víre meniacej sa spoločnosti. Vystavuje ich absurdným, groteskným, často krutým skúškam, a pritom zdôrazňuje všeobecne platnú životnú skúsenosť: Doba sa mení, človek zostáva nemenný.

Rastislav Piško sa narodil roku 1962 v Martine. Je autorom, spoluautorom a hereckým protagonistom mnohých rozhlasových a televíznych humoristicko-satirických relácií (Apropo, Apropo TV, Telecvoking, Halušky, Bravissimo, O 3 štart!Venuje sa aj dramatickej a scenáristickej tvorbe (Bude ako nebolo, Divadlo Nová scéna Bratislava; Nesmrteľní, Filmoviedky, STV).

Debutoval románom Hačava (Ikar 2010), za ktorý získal na 30. ročníku stredoeurópskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy v kategórii literárne diela Zlatého gunára. S priaznivým ohlasom čitateľov a kritiky sa stretlo aj jeho druhé dielo - román Bohémska kolonáda (Ikar 2011). Je členom SC PEN klubu.

BRATISLAVA/ BUX

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.