Potravinové balíčky sú späť. Pozrite sa, čo dostanete a kto má na ne nárok

19 Potravinova pomoc .transferweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Osemdesiattisíc ľudí. Približne toľko má na potraviny a po novom aj na hygienické potreby nárok.

Slovensko po dvoch rokoch opäť dostane potravinovú pomoc. Bude stáť 65-miliónov eur. Rozdávanie múky či cestovín najchudobnejším však poslednýkrát vyvolali poriadny chaos. Zlyhala distribúcia a mnohí ľudia v núdzi sa k potravinám vôbec nedostali.


Nebude sa minulosť opakovať? Osemdesiattisíc ľudí. Približne toľko má na potraviny a po novom aj na hygienické potreby nárok. Zoznam ľudí sa bude aktualizovať, na základe dnes dostupných údajov ide o približne 53-tisíc rodín, ktoré poberajú dávku v hmotnej núdzi, 11-tisíc starobných dôchodcov, ako aj o ďalšie tisíce osôb, ktorí sú ťažko zdravotne postihnutí a podobne.

Potravinová pomoc bude orientovaná na tých najchudobnejších. Rodiny v núdzi, zdravotne postihnutých, deti, seniorov núdzi. O niečo menšia skupina obyvateľstva ako v minulosti toho dostane oveľa viac.

Ide o sortiment približne 10 najčastejšie používaných potravín s dlhou trvanlivosťou. Nový hygienický balíček, šampón, mydlo, kefka, pasta a podobne. Zmenou bude, že 13 kilový potravinový balíček, aby sa dal ľahšie odniesť, dostanú ľudia 4-krát ročne. Plus hygienické potreby.

Ak žijete z minima, netešte sa. Na pomoc majú nárok len ľudia v hmotnej núdzi. Európska politika razí trend, aby bola pomoc cielená len na tých najchudobnejších. Ministerstvo sľubuje, že chaos okolo distribúcie potravín spred troch rokov sa nebude opakovať. Aj vtedy sme peniaze dostali, no 3500 ton múky a cestovín sa stratilo a k ľudom sa nikdy nedostali. Padli trestné oznámenia, no vinník sa doteraz nenašiel.

Potraviny poslednýkrát často nemal k ľuďom kto rozviesť. 10 percent zo 65-tich miliónov eur, ktoré na potraviny máme, preto pôjde na distribúciu. Či potraviny dostanete v najbližšej charite alebo inde, to všetko by ste sa mali dozvedieť na vašom úrade práce. Ministerstvo plánuje začať balíčky rozdávať od začiatku zimy.

BRATISLAVA/TV MARKÍZA

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti