Mariána Kučerku z kauzy Judáš odsúdil ŠTS na 11 rokov za mrežami

Mariána Kučerku z kauzy Judáš odsúdil ŠTS na 11 rokov za mrežami
Marián Kučerka na ŠTS v Banskej Bystrici. Zdroj: TASR

Šéf ŠTS Hrubala odmieta tvrdenia Smeru-SD o zaujatosti.

Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica, odsúdil vo štvrtok (17. 3.) bývalého policajného vyšetrovateľa Mariána Kučerku za zločin prijímania úplatku a obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku v spolupáchateľstve na trest odňatia slobody vo výmere 11 rokov a prepadnutie majetku.

Obžalovaný ani jeho obhajcovia na vyhlásenie rozsudku, ktorý nie je ešte právoplatný, neprišli.

V závere procesu expolicajt žiadal, aby ho súd oslobodil spod obžaloby, lebo sa cíti nevinný. Hoci sa v čase, keď bol vo väzbe, čiastočne k skutkom priznal, počas hlavného pojednávania tvrdil, že to bolo pod nátlakom a išlo o vynútené priznanie.

Prečítajte si tiež:

Mariána Kučerku odsúdili za prijatie úplatku vo výške 25-tisíc eur od podnikateľa Norberta Bödöra prostredníctvom bývalého riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka za to, že pomôže príbuznému exministra Petra Žigu. V druhom skutku sa mu kládlo za vinu, že prijal úplatok vo výške 200.000 eur od bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.

Bývalého funkcionára NAKA zadržali v decembri 2020 počas akcie Judáš spolu s ďalšími expolicajtmi či tajnými. Dovtedy pôsobil na NAKA ako vyšetrovateľ či šéf bratislavskej finančnej polície. Od zadržania bol deväť mesiaocv vo väzbe, vlani v septembri ho prepustili na slobodu.

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala. Zdroj: TASR - Martin Baumann

Predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala odmieta tvrdenia o jeho zaujatosti. Reagoval na vyjadrenia Smeru-SD, podľa ktorého si mali policajti z Národnej kriminálnej agentúry vybavovať konkrétnych sudcov pre rozhodovanie v kauzách. Jedným zo "spolupracujúcich" sudcov má byť podľa Smeru-SD Hrubala.

"Ak oni sú toho názoru, že som zaujatý, ja mám na vec iný názor. Ak sú toho názoru, že som politický nominant, tak ja odpovedám, že som prešiel riadnym výberovým konaním a bol som v zmysle zákona menovaný za predsedu tohto súdu," vyhlásil Hrubala s tým, že bude brániť autoritu úradu vždy a za každých okolností.

Zdôraznil, že v medializovanej kauze expolicajta Mariána K., nad ktorým vo štvrtok vyniesol zatiaľ neprávoplatný rozsudok 11 rokov väzenia a trest prepadnutia majetku, rozhodoval podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia ako nezaujatý sudca.

Hrubala dodáva, že v demokratickej spoločnosti má každý občan právo myslieť si o sudcoch, čo uzná za vhodné a on to akceptuje. "Pokiaľ politici, verejnosť, médiá nebudú napádať moju autoritu ako sudcu, nestojí mi za to, čokoľvek k ich hodnotiacim súdom povedať," doplnil.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti