Guláš na hranici nahradil chlieb s nátierkou: Dobrovoľníkov vymenili platení kuchári, no tí sú až v Michalovciach

Guláš na hranici nahradil chlieb s nátierkou: Dobrovoľníkov vymenili platení kuchári, no tí sú až v Michalovciach
V stravovaní pre utečencov sme spravili krok späť. Zdroj: TV Markíza

Dobrovoľníkov, ktorí sa na hraniciach starali viac ako dva týždne o to, aby utekajúci ľudia z Ukrajiny nehladovali, nahradili platení kuchári. Kým dobrovoľníci priamo na hraničnom priechode pripravovali teplé jedlá, vo štvrtok musel utekajúcim ľuďom stačiť chlieb s nátierkou.

Guláš, kapustnica či hotdogy - takto vítali hneď za hranicou utečencov dobrovoľníci. Varili zadarmo zo surovín, ktoré nakúpili, alebo im ich priniesli ľudia. V súčasnosti je to však inak.

Pulty s teplým jedlom zabezpečil okresný úrad utečencom až v Michalovciach pri veľkokapacitnom registračnom centre. Jedlá majú v prípade potreby vyvážať aj na hraničné priechody. Zatiaľ priviezli len pre dobrovoľníkov.

„Nezaregistrovali sme žiadne jedlo, že by sem niekto doviezol. Pani nám priviezla 20 bochníkov chleba a dávame tu chlieb s paštétou. Predvčerajšiu noc sme pritom vydali 600 jedál, z toho asi 400 polievok a 200 hotdogov,“ prezradili dobrovoľníci.

Teplé jedlo tak teraz väčšina utekajúcich Ukrajincov dostane až v tridsať kilometrov vzdialených Michalovciach. Vybrať si môžu z niekoľkých druhov. Koľko jedál firma vydá, toľko bude fakturovať. Výdaj jedla majú denne kontrolovať pracovníci okresného úradu.

Viac sa dozviete z nasledujúcej reportáže.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.