Domáce

Kažimír: Rusko spomalí rast našej ekonomiky

Minister Kažimír
Zdroj: TASR

Rezort financií predpokladá, že na budúci rok vznikne asi 10-tisíc nových pracovných miest.

Naše hospodárstvo by malo v budúcom roku vzrásť o 2,6 %. Taký je najnovší odhad ministerstva financií. V porovnaní s júnovou prognózou ide o zníženie odhadovaného rastu, keďže vtedy ešte rezort predpokladal rast ekonomiky o 3 %. 

"Je to spôsobené situáciou u našich kľúčových partnerov, sú to nepriame dopady sankcií," vysvetlil minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

V porovnaní s týmto rokom však bude ekonomika rásť rýchlejšie. Na rok 2014 totiž ministerstvo financií odhaduje rast na úrovni 2,4 % HDP. "Budúci rok majú byť parametre slovenskej ekonomiky lepšie ako v tomto roku," podčiarkol Kažimír. Vývoj sa tak postupne zrýchľuje, ešte v minulom roku slovenské hospodárstvo stúplo len o 0,9 %.


Šéf rezortu financií pritom nepredpokladá, že by sa pre zníženie odhadu rastu v roku 2015 museli prijímať dodatočné opatrenia, ktoré by ho vykompenzovali. "Pretože v oblasti daňových príjmov to neznamená automaticky prepad," zdôraznil. Ministerstvo sa podľa jeho slov už tretí rok venuje vyššej efektivite výberu daní, z ktorej vie potom kompenzovať prípadné negatívne dopady z pohľadu makroekonomického vývoja.

Rezort financií zároveň odhaduje, že v aktuálnom roku 2014 vznikne celkovo 22.000 nových pracovných miest. "Nezamestnanosť by mala vďaka hospodárskemu rastu a parametrov trhu práce poklesnúť na 13,5 %," vyčíslil minister.

V roku 2014 sa podľa neho pozitívne vyvíjajú aj reálne mzdy, rastú najrýchlejšie za posledných sedem rokov, pričom by mali stúpnuť o 4,1 %. To v absolútnom vyjadrení znamená zvýšenie v priemere o 35 eur. "Dôvodom je najmä nízky rast cien," vysvetlil Kažimír. Zvyšovať by sa mali najmä v priemysle a v trhových službách.

Zamestnanosť by podľa odhadu ministerstva financií mala rásť aj v budúcom roku, a to o 0,4 %. Zodpovedá to vytvoreniu približne 10-tisíc nových pracovných miest.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.