Domáce

Kiska s Paškom debatovali chýbajúcich o ústavných sudcoch

Prezident Andrej Kiska a predseda parlamentu Pavol Paška.
Zdroj: TASR

Na riešenie si najvyšší ústavní činitelia počkajú. Na súde chýbajú dvaja sudcovia, pretože prezident odmietol vymenovať väčšinu z kandidátov, ktorých zvolil parlament hlasmi Smeru-SD.

Otázka vyriešenia dvoch chýbajúcich sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR sa odsúva na čas, kým ÚS nerozhodne o sťažnostiach piatich prezidentom odmietnutých kandidátov. Informoaval novinárov  šéf parlamentu Pavol Paška (Smer-SD), ktorý o tejto téme hovoril s prezidentom Andrejom Kiskom v stredu (17.9.).

"Piati nevymenovaní kandidáti podali individuálne sťažnosti. Teda musíme teraz čakať a potom, ako bude vyjadrenie ÚS ku všetkým piatim sťažnostiam, budeme konať. Ak ÚS nespochybniteľne povie, že konanie prezidenta bolo legitímne, vypíšem okamžite nové voľby v NR SR," dodal.

Ústavný súd má momentálne o dvoch sudcov menej. Prezident totiž odmietol vymenovať väčšinu z kandidátov, ktorých zvolil parlament hlasmi Smeru-SD. Vymenoval len jedného - Janu Baricovú.


Zo šestice ponúknutých kandidátov mal vybrať troch. U ostatných však prezident nezistil "trvalý záujem o ústavné právo a ústavné súdnictvo". Kiska pripomenul, že sa rozhodoval na základe osobného rozhovoru aj odporúčaní právnických autorít.

Kiska chcel, aby Paška vyhlásil novú voľbu. Predseda parlamentu to neurobil, podľa neho nie je možná. Trval na tom, že prezident si nesplnil svoju ústavnú povinnosť a je presvedčený, že Národná rada SR nepochybila.

"Národná rada splnila všetky náležitosti ústavy. Riadnym spôsobom v tajných voľbách za splnenia všetkých kritérií, čo nikto nikdy nenamietal a nenapadol, dala prezidentovi možnosť naplniť jeho mocenský rozmer, teda vybrať slobodne troch sudcov," uviedol pred časom Paška.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti