Slovensko už bude onedlho chrániť Patriot. Bezpečnostný analytik vysvetlil, čo všetko dokáže

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Systém priviezli na Slovensko v sobotu v noci a v nedeľu počas dňa.

Po nočnom presune je na Slovensku. Z Holandska a Nemecka k nám v tichosti doviezli systém protivzdušnej obrany Patriot. Otázne teraz je, čo spravíme s naším starým ruským protileteckým systémom S300. Opozičný Smer sa obáva, že ak ho pošleme na Ukrajinu, môžeme rozpútať tretiu svetovú vojnu. Minister obrany ale tvrdí, že posielať sa zatiaľ nebude nič. 

 Konvoju so systémom Patriot robila sprievod vojenská polícia. Ešte včera večer k nám plne naložené autá prišli po D2 a neskôr si to vojenská technika namierila smerom na Nitru.

 Vojaci s technikou zastali krátko pred polnocou na odpočívadle Tekovské Nemce, len pár kilometrov za Zlatými Moravcami – aby si urobili prestávku

 Ku konvoju sa neskôr pridal ďalší a okolo jednej v noci dorazili na letisko v Sliači. To, že ide naozaj o systém Patriot, potvrdil ráno minister obrany.

 A proces pokračuje, dnes sa nám podarilo natočiť ďalšiu kolónu prechádzajúcu cez hlavné mesto.

 Bezpečnostný analytik odhaduje, že po dnešku by u nás mohli byť už všetky časti Patriotu. Má vlastný radar, generátor, veliteľské stanovište a odpaľovacie zariadenia. Protivzdušný systém za pol miliardy vedia sfunkčniť na akomkoľvek mieste zhruba za pol hodinu. Obsluhovať ho u nás bude asi 50 nemeckých a holandských vojakov.

 Systém nás dokáže ochrániť pred strelami s plochou dráhou letu, ale aj pred nepriateľským stíhačkami, alebo bombardérmi.

 Po príchode Patriotu sa rozpútala diskusia, čo spravíme s naším starým ruským systémom S300. Teoreticky by sme ho vedeli poslať na Ukrajinu, ktorá ho opakovane požaduje. Vedel by tam ochrániť celé mestá.

 Takúto akciu ale zatiaľ odmieta aj minister obrany. Za S300 totiž stále nemáme adekvátnu dlhodobú náhradu, keďže Patriot je u nás iba dočasne.

Pred presunom S300 varovali aj Rusi. Na území Ukrajiny bude pre nich celý systém vojenským cieľom.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti