Domáce

Opozícia cíti krivdu, chce mimoriadnu schôdzu o vyradených zákonoch

NR SR
Zdroj: TASR

Poslanci Smeru-SD minulý týždeň pri schvaľovaní programu aktuálnej 37. schôdze na návrh Jany Laššákovej (Smer-SD) vyradili z rokovania 10 ich návrhov zákonov.

Opoziční poslanci iniciujú zvolanie mimoriadneho rokovania Národnej rady SR s cieľom prerokovať návrhy zákonov, ktoré Smer-SD vyradil z programu aktuálnej schôdze.

Poslancom sa podarilo zozbierať 33 podpisov zo všetkých opozičných klubov vrátané nezaradených poslancov, ktoré odovzdali dnes. Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) následne musí zvolať plénum do siedmich dní.

Na programe mimoriadneho rokovania má byť päť zákonov z desiatich vyradených, keďže zvyšných päť ich autori dodatočne stiahli.

Štyri právne normy sú z dielne KDH, jeden je od liberálov z hnutia NOVA

"Poslanci NR SR majú ústavné právo nielen predkladať návrhy, ale aj právo, aby boli prerokované. Toto právo bolo zamedzené. Rokovací poriadok NR SR nepozná pojem 'vyradenie' návrhov. Hlasovanie o ich vyradení je teda neplatné," zdôraznil predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Zajac.

Šéf poslancov OĽaNO Richard Vašečka sa zase domnieva, že takéto praktiky sa v parlamente používali za Vladimíra Mečiara.

"Je nám ľúto, že sa tým musíme opäť zaoberať," povedal. Juraj Miškov (nezaradený) upozornil, že v NR SR sedí 150 poslancov, pričom každý zastupuje istú skupinu voličov. "Každý z nich má mandát na presadzovanie hodnôt, ktoré zastupuje. Spôsob, ako sa správa vládna väčšina, bráni výkonu slobodného mandátu opozičného poslanca, preto sme pridali svoje podpisy. Na prerokovanie svojich návrhov máme ústavné právo," apeloval.

Dôležité bude úvodné hlasovanie

Na začiatku mimoriadnej schôdze sa musí ešte schváliť jej program. Ak sa tak nestane, schôdza sa konať nebude. "Veríme, že Smer-SD zmení svoj postoj, uvedomí si svoju chybu a schváli program mimoriadnej schôdze. Ak sa to nestane, pokúsime sa všetkých desať návrhov zaradiť na októbrové rokovanie," dodal Zajac.

Poslanci Smeru-SD minulý týždeň pri schvaľovaní programu aktuálnej 37. schôdze na návrh Jany Laššákovej (Smer-SD) vyradili z rokovania desať opozičných návrhov zákonov s argumentom, že ide o kampaň pred novembrovými komunálnymi voľbami.

Opozícia proti tomuto kroku ostro protestovala a od tohto dňa sa nezúčastňuje na hlasovaniach a stiahla všetky svoje ostatné návrhy.

Smer-SD pošliapavanie demokracie odmieta. Poslanci vládnej strany poukazujú na to, že aj ich zákony boli v minulosti vtedajšou pravicovou koalíciou vyradené. Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD) je napríklad presvedčený, že je právom poslanca podať návrh zákona, ale NR SR musí mať procesné možnosti rozhodnúť, kedy bude o zákonoch rokovať.

"Ani teraz nikto neodmietol rokovať o opozičných zákonoch, len sa rozhodlo, že sa o nich bude hovoriť v inom čase ako na septembrovej schôdzi, čo je úplne v súlade s rokovacím poriadkom," povedal.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.