Najstarší kardinál na svete Tomko (98) sa odchodu na večnosť neobáva

Keď sa narodila kráľovná Alžbeta II., on už odriekal prvého otčenáše. Ako jediný Slovák je občanom Vatikánu a dlhé desaťročia patril medzi najvplyvnejších ľudí v Katolíckej cirkvi na svete.

Kardinál Jozef Tomko oslávil 98 rokov a my sme tohto najstaršieho kardinála na svete navštívili v jeho rezidencii v Ríme.

Jediný žijúci slovenský kardinál obýva apartmán na skok od Námestia svätého Petra. Do úradu to mal vždy na skok a aktívny bol ešte donedávna. Vzpriamený síce ostal, no netají, že sily ho už pomaly opúšťajú.“

„Slúžil neuveriteľným siedmim pápežom, pričom najvýraznejšiu stopu zanechal pri Pavlovi VI. a najmä pri pápežovi Jánovi Pavlovi II. Málo sa hovorí napríklad o tom, že bol to práve kardinál Tomko, ktorý otvoril dvere do Vatikánu a do vysokej teológie Karolovi Wojtylovi a Josephovi Ratzingerovi, teda budúcim pápežom Jánovi Pavlovi II. a Benediktovi XVI.,“ vysvetlil cirkevný analytik Imrich Gazda.

Rodák z Udavského na východe Slovenska aj teraz spomína najmä na svojich rodičov a na našu krajinu, no a vždy, keď k nám zavítal, nezabúdal ani na patrónku Slovenska.

„Aj o samotnom Tomkovi sa hovorilo svojho času ako o silnom papabile, teda o vážnom kandidátovi na pápežský stolec, aj keď paradoxne sa napokon žiadneho konkláve nezúčastnil,“ doplnil Gazda.

Deväťdesiatosemročný emeritný Prefekt pre evanjelizáciu národov Jozef Kardinál Tomko s úsmevom k svojmu výročiu konštatoval, že ani nezbadal, že sa toho takto dožil „zdarma“.

Podľa slov cirkevného analytika kardinál Tomko je veľmi duchovný človek na to, čo ho ešte čaká, pozerá určite s tou kresťanskou nádejou neba. „Na to, čo je za ním, sa pozerá s veľkou vďačnosťou, lebo naozaj má byť za čo vďačný a my zaňho máme byť tiež za čo vďační,“ dodal cirkevný analytik.

Vo vysoko veku si zachováva humor a hoci žije akoby nadstavený čas, odchodu na večnosť sa neobáva. Veď už dávnejšie s typickým nadhľadom povedal, ako si to predstavuje: „A po smrti fuk do neba“.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti