Domáce

Prieskum: Len pár hodín po výplate prichádza "bielenie" účtov

Platenie účtov a hypoték - ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Sedem z desiatich Slovákov berie výplatu v prvej polovici mesiaca. Veľkú časť z nej ukrojí nájomné, elektrina, voda, plyn, telefón alebo splátky úveru, či hypotéky.

Deň výplaty je pre každého jedným z najočakávanejších momentov mesiaca. Jeho prvá časť je pritom zväčša radostnejšia, než tá druhá. Sedem z desiatich Slovákov totiž dostane výplatu do polovice mesiaca.

Na účte sa im ale peniaze dlho neohrejú. Do niekoľkých dní veľkú časť minú na trvalé platby. K tomu ešte do týždňa vyberú väčšiu hotovosť z bankomatov.

Mať v peňaženke hotovosť, to je istota, na ktorú si mnohí stále potrpia. Po výplate teda prichádza na rad návšteva bankomatu. Do dvoch dní si vyberie peniaze takmer štvrtina Slovákov, pričom sú to častejšie ženy. 

Platenie kartou je stále bežnejšie, a to i za menšie sumy

"Ide o zažitý prístup, kedy ľudia chcú mať u seba väčšiu hotovosť pre prípad potreby. Pritom v dnešnej dobe je možné platiť kartami prakticky kdekoľvek a hotovosť tak začína strácať na význame," hodnotí výsledky prieskumu analytik spoločnosti Home Credit Slovakia Michal Kozub.

Platenie kartou menších súm najviac vidieť na čerpacích staniciach alebo v potravinách. Tí čo platia predovšetkým kartami, nechcú u seba zbytočne nosiť veľkú hotovosť. Často ich motivujú aj vernostné programy u kreditných kariet a zbieranie rôznych bonusov.

Štyria z desiatich Slovákov dostanú plat medzi 11. a 15. dňom v mesiaci. Ďalších takmer 30 % berie mzdu už v prvých desiatich dňoch. Následne prichádza "bielenie" účtov. 

Dátum splatnosti a naša zodpovednosť

Veľkú časť z nich ukroja platby za nájomné, elektrinu, vodu, plyn, telefón, alebo splátky úveru či hypotéky. Polovica opýtaných v prieskume uviedla, že svoje účty platí ihneď alebo tesne po výplate. Na druhej strane je pätina ľudí, ktorí radšej čakajú na dátum splatnosti.

"Takéto vyčkávanie ale môže byť nebezpečné. Množstvo ľudí si totiž myslí, že dátum splatnosti je deň, kedy zadajú príkaz na úhradu alebo zaplatia v pobočke banky. Nie je to ale pravda," upozorňuje na riziká Kozub.

Dátum splatnosti je totiž deň, kedy je splátka už pripísaná na účet adresáta, teda napr. mobilného operátora či plynární. Pritom taký bankový prevod môže trvať až dva pracovné dni. Pokiaľ do toho prídu aj štátne sviatky, môže to byť aj necelý týždeň.

Zdroj: Shutterstock.com

Viac ako polovica opýtaných uviedla, že tieto výdavky uhradia najneskôr do troch dní od výplaty. Podobne je to aj pri nájomnom. Naopak, sporenie odsúvajú na vedľajšiu koľaj. Tu si 28 % Slovákov dáva načas a peniaze na sporenie prevádzajú až po týždni, alebo ešte neskôr.

Vyše 40 % používa trvalý príkaz na platby úverov a ďalších 9 % má zriadené inkasné platby. "Ľudia majú istotu, že ich platba naozaj prebehne a nemusia sa o nič starať. Navyše, trvalý príkaz je jedným z najlacnejších spôsobov platby," tvrdí Kozub.

Len 4 % opýtaných stále chodia na pobočku alebo poštu zaplatiť nájomné. Čo je ale prekvapujúce, prevažujú medzi nimi mladí ľudia do 29 rokov, pričom táto generácia je najviac zžitá s internetom a modernými spôsobmi platieb. 

Výsledky sú z prieskumu agentúry STEM/MARK pre Home Credit Slovakia.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.