Domáce

Borec: Previerky sudcov sú na hranici

Predseda advokátskej komory Tomáš Borec.
Zdroj: TASR

Rozhodnutie ústavného súdu, ktorý predbežne pozastavil preverovanie sudcov, prijala šéfka súdnej rady Jana Bajánková s uspokojením.

Sudcovské previerky sú z právneho pohľadu na hranici. Povedal to dnes v diskusnej relácii TA3 V politike minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD). Dodal, že vznikli ako odraz toho, aký je obraz justície v očiach verejnosti. Ministerstvo podľa neho na túto situáciu muselo reagovať.

"Právna úprava je z pohľadu právneho na hranici, nie za hranicou. Zvažovali sme všetky ústavné prvky," povedal minister s tým, že do úvahy bolo vzaté aj rozhodnutie Ústavného súdu SR vo veci previerok sudcov bývalého Špeciálneho súdu.

"Snažili sme sa zakomponovať do tej úpravy také prvky, aby naozaj testom ústavnosti prešli," dodal s tým, že podľa neho previerky v tomto teste uspejú. Ďalej uviedol, že pozastavená bola len účinnosť previerok u existujúcich sudcov, nie u budúcich. 

"My sme v inom rozsahu daný zákon ani nerozporovali," reagovala predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková, ktorá sa k podaniu podpredsedu Súdnej rady na Ústavný súd pripojila.

Rozhodnutie ústavného súdu, ktorý predbežne pozastavil preverovanie sudcov, prijala podľa svojich slov s uspokojením. "Teraz je potrebné vyčkať, kým Ústavný súd rozhodne," dodala. 

Nová predsedníčka Súdnej rady Bajánková uviedla, že spolu s radou chce do jej práce vniesť vysokú profesionálnu úroveň pri riešení otázok justície. Prvým krokom však podľa nej bude sfunkčniť Kanceláriu Súdnej rady SR, posilniť ju personálne aj materiálne. Za najdôležitejší kompetenčný prvok považuje právomoc podávať návrhy na Ústavný súd. Borec uviedol, že očakáva vyššiu kultivovanosť a vysokú odbornosť v prístupe k riešeniu problémov.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti